adminml

Zvláštní rostliny? V Chorvatsku na ně narazíte na každém kroku

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Rostliny 01

Stromy, které vypadají jako ryby, stromy s ovocem nesmrtelnosti, keře, které milují automobiloví závodníci i masožravé květiny zabíjející hmyz… V Chorvatsku roste velké množství zvláštních stromů, keřů i květin.

Pinie

Nejtypičtějším jehličnatým stromem Středomoří je borovice pinie, s korunou deštníkového tvaru. Kůra starších stromů kuriózně připomíná šupiny ryb. Olejnatá semínka pinie jsou jedlá a podávají se jako delikatesa.

Fíkovníky, olivovníky, citrusovníky…

Chorvatsko je zemí zaslíbenou pro nejrůznější teplomilné druhy ovoce. I neobvyklé experimenty: už jste například ochutnali fíkový med?

Granátová jablka

Aromatické ovoce sladkokyselé chuti s červenými, kulatými semeny se už běžně prodává i v našich sepermarketech. V Chorvatsku si ale zralé granátové jablko můžete utrhnout přímo ze stromu. Z granátových jablek se vyrábí například jeden z oblíbených nealkoholických nápojů – šerbet. Granátová jablka nesmrtelnosti ze zahrady Hesperidek přinesl údajně Héraklés, když zabil hada Ládóna.

Vinná réva

Mimořádně dobře se na slunných stráních v Chorvatsku daří vinné révě. Chorvatská vína jsou známá po celé Evropě.

Vavřín

„Já důrazně trvám na opakování ceremoniálu,“ rozčiloval se Petr Nárožný ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! a toužil po vavřínovém věnci pro vítěze automobilových závodů. A právě Chorvatsko je místem, kde vavřín roste. Je to deset až dvacet metrů vysoký keř či strom s tuhými, tmavě zelenými listy, které se používají i jako koření.

Myrta

Společně s mašličkou musí mít myrtu připevněnou na obleku nebo na šatech každý svatebčan. Myrta je, podobně jako vavřín, věčně zelený keř (maximálně pět metrů vysoký), temně zelené barvy. Vyrábějí se z ní i éterické oleje, které pronikavě voní. Víno z plodů myrty mnozí považují za elixír mládí.

Levandule

Netradiční ozdobou především ostrova Hvar jsou širé, fialové lány levandulí. Tato odolná, silně vonící květina ale roste v hustých trsech i na mnohých dalších místech v Chorvatsku. Vytlačuje se z ní olej a vyrábějí parfémy, přidává se do aromatických polštářků a podle babiček vyhání ze skříní moly.

Masožravé rostliny

V Chorvatsku roste například masožravá Pinguicula crystallina. Je to takzvaná tučnice s fialovými květy a masitými chlupatými listy, které jsou smrtelně nebezpečné pro menší druhy hmyzu.

 

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:

Zahady Zajímavá věda Kuriozity Skryta Hlavolamy Písničky Nové knihy Kreslene vtipy Komiksy Rychle sipy Stika Opticke klamy Cestování v čase Co kdo sbírá Burian Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Zpevak Finty Jak se vyrábí Svět z výšky Sport autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek Extra
Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login