adminml

Způsobuje zubní pasta Colgate rakovinu? Podle výrobce rozhodně ne

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Smile

FOTO: Ilustrační foto

Po internetu aktuálně (únor 2016) koluje text, podle kterého může údajně zubní pasta Colgate způsobit rakovinu.

Viníkem je prý v ní obsažená chemická látka triclosan, která sice (podle na internetu zveřejněného textu) působí antibakteriálně, ale je prý zároveň také vysoce toxická, vyvolává v těle hormonální nerovnováhu a při vyšších koncentracích může způsobit rakovinné bujení.

Text se odvolává na studii v magazínu Chemical Research and Toxicology, podle kterého je už údajně triclosan zakázán v Kanadě.

 

Jsou tyto informace pravdivé? Nebo jde o šíření poplašné zprávy?

Redakce Zajímavosti.info oslovila přímo českou pobočku společnosti Colgate ODKAZ a zde je její vyjádření:

V Evropě, Spojených státech, Kanadě a Austrálii bylo ze strany státních úřadů pro kontrolu a regulaci výrobků revidováno mnoho studií. Všechny tyto státní úřady dospěly k závěru, že zubní pasta Colgate Total je bezpečná. Navíc, státní kontrolní úřady po celém světě, které zkoumaly problém rakovinotvornosti, se shodly na tom, že triclosan v zubní pastě a jiných výrobcích určených k péči o tělo riziko vzniku rakoviny u lidí nepředstavuje.

Zubní pasta Colgate Total je tvořena unikátním receptem, který obsahuje dvě aktivní složky, fluorid a triclosan. Je klinicky ověřeno, že tento unikátní recept redukuje problémy s dásněmi. O zubní pastě Colgate Total bylo publikováno mnoho studií, které byly zkoumány i konkurencí, a účinnost a bezpečnost zubní pasty Cogate Total se opírá o více než 90 vědeckých studií, na nichž se podílelo 20,000 lidí a jejichž délka se pohybovala od 2 týdnů do 5 let, stejně tak jako o široké spektrum bezpečnostních hodnocení.

S pozdravem

Tereza Chalupová
Jr. Retail Marketing Manager COLGATE – PALMOLIVE, Česká republika spol. s r. o.

 

……………………

 

Příloha:

Kompletní (nepodepsaný) text o zubní pastě Colgate, který aktuálně koluje po internetu:

Chemikália objavená v zubnej paste Colgate spôsobuje rakovinu

Zubné pasty Colgate sú jedny z najobľúbenejších na svete. Možno preto aj vy patríte medzi ľudí, ktorí ich denne používajú. Jedna štúdia však zistila, že látka, ktorú tieto zubné pasty obsahujú, môže byť príčinou vzniku rakoviny a ďalších zdravotných problémov. Ide o chemikáliu pod názvom triclosan. Ten býva často súčasťou práškov na pranie, deodorantov, tekutých mydiel a antiseptických prípravkov, kde pôsobí antibakteriálne.

Čo je triclosan a aké môže mať následky

Triclosan je vysoko toxická látka, považovaná za brata jednej z najtoxickejších látok na svete – dioxínu. Dioxín môže dokonca vzniknúť z triclosanu.
Magazín Chemical Research and Toxicology (Chemický výskum a toxikológia) publikoval ďalšiu štúdiu, ktorá vysvetľuje, že táto látka pri vyšších koncentráciách vyvoláva rakovinu.
Preniká totiž cez našu pokožku do krvného obehu a následne vyvoláva v tele hormonálnu nerovnováhu.
Napriek všetkému dostupnému výskumu a dôkazom o škodlivosti triclosanu, nás Colgate aj naďalej presviedča, že ich produkty sú bezpečné.

Zakázaný v Kanade

V súčasnosti je Kanada zatiaľ jedinou krajinou, ktorá sa rozhodla triclosan zakázať. Na druhej strane, naša vláda zostáva v otázke jeho vedľajších účinkoch v tichosti. Začne zrejme konať až vtedy, keď dôjde k vážnym následkom na zdraví obyvateľov. Je to znova podobné, ako to bolo kedysi s DDT, azbestom či PCB. Dlhú dobu sa škodlivé účinky nepripúšťali a keď ignorovanie problému už bolo viac neudržateľné, pristúpilo sa k zákazu týchto látok.

Záver

Bohužiaľ, často je len na nás samých, aby sme si pomohli v starostlivosti o naše zdravie a zdravie svojich blízkych a vyhýbali sa škodlivým substanciám. Samozrejme, nie je možné sa uchrániť pred všetkým. Je ale dôležité poznať a vyvarovať sa aspoň tým najškodlivejším látkam, medzi ktoré triclosan jednoznačne patrí. Zdieľajte preto prosím tento článok, aby sa o nezodpovednosti firmy Colgate dozvedelo čo naj-viac ľudí a prestali kupovať ich škodlivé produkty. Lebo zdá sa, že len priamy finančný postih prinúti tieto veľké firmy a štátne orgány konečne konať.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku:

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login