adminml

Zpěvák pro dnešní ráno: Čáp bílý

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Čáp 01

Zpěvák? Pravdou je, že čáp bílý žádným hudebním virtuosem není. Při námluvách pouze působivě rytmicky klape zobákem. Ptákem je ale zajímavým, jak dokládá i aktuální info České společnosti ornitologické (16. března 2016), podle kterého mnozí čápi právě letí přes moře a cestují zpět do České republiky.

„Pojem „letí přes moře“ bychom si měli trochu upřesnit,“ vysvětluje Gabriela DobruskáČeské společnosti ornitologické. „Čápi plachtí. To znamená, že k letu využívají stoupavých teplých vzdušných proudů. Ty ale nad mořem nejsou. Proto z jižní Afriky, kde stále většina čápů zimu tráví, k nám neletí přímo, ale snaží se moře přeletět v nejužších oblastech.“

Kudy? Tudy

Známe dvě hlavní tahové cesty čápů: východní (přes Malou Asii) a západní (přes Gibraltar). V posledních letech se však stále více setkáváme se zimováním ptáků nejen v jihozápadní Evropě, ale i v České republice. Teplejší zimy a nízká či dokonce žádná sněhová pokrývka umožní čápům naši zimu přežít.

První čápi bílí letos přiletěli do ČR už 8. března 2016!

Nejznámějším zimujícím párem jsou bezesporu čápi v Blatné. „Zimující samec dle kroužku pocházel pravděpodobně z odchovny v Německu, která údajně chovala a vypouštěla čápy ze středomořských netažných populací,“ uvádí Petr Pavlík, místní ornitolog. Pár zde strávil zimu již osmkrát. Co je však zajímavé, tu poslední ne. „Dle zaměstnanců lihovaru první čáp přiletěl 8. března. Opět se vrátila místní samice s černým kroužkem. Možná i se svým samcem, ten ale kroužek nemá,“ uvádí ornitolog Petr Pavlík  k svému pozorování ve faunistické databázi birds.cz. Dle časného příletu můžeme soudit, že i když u nás pár nezimoval, neodletěl až do jižní Afriky, ale třeba jen do Španělska. Co je přimělo znovu se „chovat jako čáp“ můžeme jen spekulovat.

Hnízdí ve vašem okolí čápi? Podívejte se na mapu (nebo ji klidně doplňte:o)

A čápů, kteří nelétají až do Afriky, je asi více. Jak nám, pranostice navzdory (Na svatého Řehoře čáp letí přes moře), ukazuje interaktivní mapa na cap.birdlife.cz/mapa, je již obsazeno více než 15 hnízd! Nespoléhejte proto na pranostiku, že čápi teprve letí přes moře, někteří už jsou zde! Sledujte čapí hnízda ve svém okolí, směřujte k nim své výlety a i jejich negativní kontroly nám zadávejte na cap.birdlife.cz! Jen tak můžeme zachytit co nejpřesnější přílet jednotlivých párů.

A jelikož čáp bílý je první z ptáků, jejichž přílet sledujeme na Jaro ožívá, podělte se s námi o své letošní první pozorování čápa na www.springalive.net! Jaro sice ještě nezačalo, ale při procházce přírodou ho již uvidíte na každém kroku.

Čáp 02

Zajímavosti o čápu bílém na Wikipedii: ODKAZ

Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.

 

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login