adminml

ZAJÍMAVOSTI O KONÍCH (psali jsme před 3 lety)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Internetové stránky Zajimavosti.info přinášejí kuriozity a pikantnosti z České republiky i ze světa už tři roky. O čem jste se mohli dočíst v říjnu 2015?

První, nejstarší, největší, nejmenší, nejrychlejší, nejobdivovanější, nejdražší… Kteří koně jsou světovými rekordmany?

OBR: Blink Bonny

FOTO: Blink Bonny

První koně

Kůň má nejdokonaleji zmapovaný rodokmen ze všech zvířat na Zemi (a úspěšně tak nabourává kreacionistické teorie:o) ODKAZ. Díky množství nálezů vědci zjistili, že první prapředci koní běhali po pastvinách už 60 milionů let před naším letopočtem.

Ve starších třetihorách žil například Hyracotherium, vysoký jako dnešní foxteriér. Obrázek Zdeňka Buriana je z knihy Svět vymřelých zvířat (Artia, 1983), z webu Daildeli, Jiřího Šimona: ODKAZ

První lidé se na koňský hřbet vyhoupli ale teprve „nedávno“, že se na koni dá jezdit zjistili kočovníci ve Střední Asii před 5 000 lety.

Pohyb (cval) koně jako první zachytil na filmový pás Muybridg

Pohyb (cval) koně jako první zachytil na filmový pás anglický fotograf E. Muybridge.

Nejstarší kůň

Clevlandský hnědák Old Billy, který se narodil roku 1960 (ve Woolsonu v Anglii) se dožil úctyhodného věku 62 let.

Největší kůň

Koně váží přibližně 300 až 700 kg. Nejtěžším koněm všech dob, byl pravděpodobně anglický tažný kůň Mammoth, který se narodil v roce 1848. Byl vysoký 220 cm a vážil 1524 kg.

Nejmenší kůň

Byla původně americká kobylka Black Beauty. Narodila se v roce 1996 a byla tak malá, že si ji její majitelka Janet Burleson mohla vložit do kapsy u kabátu. Blafl Beauty měřila v kohoutku pouhých 47 cm, pomáhala jako slepecký kůň a údajně ráda sledovala westerny v televizi.

Nyní je za nejmenšího koně na světě považována klisnička Thumbelina, rovněž s výškou 47 cm v kohoutku. Zajímavost: Thumbelina je údajně rozmazlená a tvrdohlavá a ráda si hraje se psy (kteří jsou přibližně stejně vysocí jako ona).

Nejdelší ocas

Má jedenáctiletý americký kůň Paint horse Summer. Jeho žíně měří 365,78 cm.

Rekord ve skoku do výšky

Neoficiální rekord:
Irský valach King’s Own údajně přeskočil ve dvacátých letech 20. století překážku vysokou 252,7 cm (přítomno bylo dvacet lidí a fotograf, rekord ale oficiálně uznán nebyl).

Oficiální rekord:
Plnokrevník Huso s kavaleristou Alberto Larraguibel Moralesem v sedle přeskočil s jezdcem v roce 1949 v chilském Vina del Mar překážku vysokou 247 cm.

Rekord ve skoku do dálky

25. března 1975 přeskočil v Johannesburgu v Jižní Africe kůň Something s jezdcem Adre Ferreirou v sedle vodní plochu širokou 839 cm.

Nejrychlejší kůň

Byl podle oficiálního měření Big Racket. V Mexiko City, v závodu na čtvrt míle, dosáhl závratné rychlosti 69,21 km/h.

Nejobdivovanější plemeno

Nejušlechtilejším čistokrevným plemenem koně je arabský plnokrevník, pocházející pravděpodobně ze severní Afriky.

Podle legendy jsou arabští plnokrevníci potomky pěti Mohamedových klisen. Islámský prorok údajně nechal své původní stádo žíznit, posléze je přivedl k napajedlu, ale ihned všechny koně od napajedla zase odvolal. Poslechlo ho právě jen pět zmíněných klisen, které přemohly žízeň.

Nejdražší kůň

Za plnokrevného plemenného hřebce Fusaichi Pegasus zaplatil v roce 2000 jeho nový majitel 60 milionů dolarů.

Nejobdivovanější kůň

Nejobdivovanějším koněm všech dob (tipů je ale samozřejmě více:o) byl podle některých expertů legendární ryzák Eclipse, který se narodil během zatmění Slunce, v roce 1764.

Eclipse měl původně velmi vzdorovitou povahu. Traduje se, že to bylo proto, že na něm po nocích tajně jezdil jistý epsomský pytlák.

Často je zmiňováno působivé prohlášení jeho majitel, Dennise O’Kellyho, který o svém koni prohlásil: „Eclipse první, zbytek nikde!“ Eclipse skutečně ve své době v dostizích nenašel soupeře a vítězil obvykle s obrovským náskokem.

Po skončení dostihové kariéry se stal Eclipse plemeníkem a každoročně kryl přibližně 50 vybraných klisen.

Po jeho smrti veterináři zjistili, že měl Eclipse dvakrát tak velké srdce, než je obvyklé.

80% všech dostihových koňů, běhajících současné dostihy, jsou potomci Eclipse (info Royal Veterinary College).Eclipse(horse)

Další zajímavosti o koních:

– Kůň nemá žlučník.
– Kůň nemá klíční kosti: přední končetiny nadnášejí tělo jen s pomocí svalů a šlach.
– Kůň dokonale rozmělňuje potravu: jedno sousto = až 60 žvýkacích pohybů (během dne kůň „žvýkne“ až 60 000krát).
– Proč kůň frká? Vysílá tím do okolí zvukový signál a díky svému sluchu dokáže vyhodnocovat, v jakém prostředí se právě nachází. P. S. Někteří koně údajně dokáží pouhým frknutím odhadnout i hloubku přecházené řeky :o)

Martin Lavay

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:

Zahady Zajímavá věda Kuriozity Skryta Hlavolamy Písničky Nové knihy Kreslene vtipy Komiksy Rychle sipy Stika Opticke klamy Cestování v čase Co kdo sbírá Burian Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Zpevak Finty Jak se vyrábí Svět z výšky Sport autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek Extra
Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login