adminml

Z mistra republiky ve skládání Rubikovy kostky se stala ženská!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

fridrich

Jessica Fridrich je zřejmě jednou z nejznámnějších osobností světa skládání Rubikovy kostky a to díky metodě skládání, kterou vyvinula. Pro kostku 3x3x3 tuto metodu nebo některou metodu od ni odvozenou většina dnešních rychloskladačů.

Jessica Fridrich (narozena jako Jiří Fridrich) se narodila v Ostravě. Po maturitě v roce 1982 složila přijímací zkoušky na ČVUT do Prahy. V témže roce se účastnila prvního mistrovství ČSSR ve skládání Rubikovy kostky, které vyhrála časem 23,55 vteřin. Tento výsledek ji umožnil reprezentovat na prvním mistrovství světa, konaném v Budapešti. Na tomto závodě skládala ještě vylepšenou metodou prvních dvou vrstev a získala časem 29,11 sekund a obsadila 10 místo (z 19 soutěžících).

Ještě jako Jiří Fridrich dokončila České vysoké učení technické v roce 1987 a využila možnosti postgraduálního studia na Státní univerzita New Yorku u Binghamton v USA. Zde získala v roce 1995 titul Ph.D. a nyní zde působí na katedře elektrotechniky a informatiky a specializuje se na digitální vodoznaky a forenzní vědy. V USA si nechala úředně změnit jméno a přijala státní příslušnost.

Pod názvem „Můj systém pro skládání Rubikovy kostky“ publikovala na internetu v roce 1997 systém skládání, který se nejprvei začal označovat jako „Cross – F2L – OLL – PLL“, tedy Cross, First 2 Layers, Orient Last Layer, Permute Last Layer, tedy Kříž – První dvě vrstvy – Nastavení poslední vrstvy – Složení poslední vrstvy. Podle prvních písmen se pak metoda začala ještě zkracovat jako CFOP. Většina rychlokostkařů ji stejně označuje jako „Fridrichovu metodu“. Jak již bylo uvedeno, jedná se o jednu z nejrozšířenějších metod, kterou dnes využívá naprostá většina speedcuberů.

V roce 2003 se účastnila mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky v kanadském Ontariu, kde obsadila druhé místo s průměrným časem 20.48 s. Její nejrychlejší čas byl ve finále 17.12 s.

Její oficiální profil na World Cube Association ODKAZ.

Tento článek je převzatý ze spřáteleného webu Hlavolamy.info ODKAZ, kde najdete zajímavé informace o mechanických, slovních a vizuálních hlavolamech, hlavolamových řadách i osobnostech ze světa hlavolamů.

 

 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku :-)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login