adminml

Z mistra republiky ve skládání Rubikovy kostky se stala ženská!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

fridrich

Jessica Fridrich je zřejmě jednou z nejznámnějších osobností světa skládání Rubikovy kostky a to díky metodě skládání, kterou vyvinula. Pro kostku 3x3x3 tuto metodu nebo některou metodu od ni odvozenou většina dnešních rychloskladačů.

Jessica Fridrich (narozena jako Jiří Fridrich) se narodila v Ostravě. Po maturitě v roce 1982 složila přijímací zkoušky na ČVUT do Prahy. V témže roce se účastnila prvního mistrovství ČSSR ve skládání Rubikovy kostky, které vyhrála časem 23,55 vteřin. Tento výsledek ji umožnil reprezentovat na prvním mistrovství světa, konaném v Budapešti. Na tomto závodě skládala ještě vylepšenou metodou prvních dvou vrstev a získala časem 29,11 sekund a obsadila 10 místo (z 19 soutěžících).

Ještě jako Jiří Fridrich dokončila České vysoké učení technické v roce 1987 a využila možnosti postgraduálního studia na Státní univerzita New Yorku u Binghamton v USA. Zde získala v roce 1995 titul Ph.D. a nyní zde působí na katedře elektrotechniky a informatiky a specializuje se na digitální vodoznaky a forenzní vědy. V USA si nechala úředně změnit jméno a přijala státní příslušnost.

Pod názvem „Můj systém pro skládání Rubikovy kostky“ publikovala na internetu v roce 1997 systém skládání, který se nejprvei začal označovat jako „Cross – F2L – OLL – PLL“, tedy Cross, First 2 Layers, Orient Last Layer, Permute Last Layer, tedy Kříž – První dvě vrstvy – Nastavení poslední vrstvy – Složení poslední vrstvy. Podle prvních písmen se pak metoda začala ještě zkracovat jako CFOP. Většina rychlokostkařů ji stejně označuje jako „Fridrichovu metodu“. Jak již bylo uvedeno, jedná se o jednu z nejrozšířenějších metod, kterou dnes využívá naprostá většina speedcuberů.

V roce 2003 se účastnila mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky v kanadském Ontariu, kde obsadila druhé místo s průměrným časem 20.48 s. Její nejrychlejší čas byl ve finále 17.12 s.

Její oficiální profil na World Cube Association ODKAZ.

Tento článek je převzatý ze spřáteleného webu Hlavolamy.info ODKAZ, kde najdete zajímavé informace o mechanických, slovních a vizuálních hlavolamech, hlavolamových řadách i osobnostech ze světa hlavolamů.

 

 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku :-)

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Cestování v čase

Zajímavá věda

Hlavolamy

Kuriozity

Optické klamy

Burian

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Písničky

Co

Extra
Zajimavosti.info

Zajimavosti.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, kuriozity…

You must be logged in to post a comment Login