adminml

Vortexy: místa, kde se gravitace kroutí jako užovka

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Oblastí, kde jakoby neplatí známé přírodní zákony, existuje ve světě hned několik desítek, možná i stovek. Jejich objevitelé je nazývají gravitačními nebo magnetickými vortexy – víry, spirálami.

Když jdete současně do kopce i z kopce

Například v České republice je nejznámější silnice, která vede jakoby současně nahoru i z dolů mezi Kačerovem a obcí Prorubky v Orlických horách. Další můžete najít mezi Moravskou Třebovou a vesnicí Hřebeč, ale podobná místa dráždí chodce, cyklisty i motoristy například i v sedle mezi Kudlovem a Pindulou nebo mezi Pilou a Srnčími dolinkami u Lukova na Zlínsku.

Nejznámější světové vortexy

Ve světě motají lidem hlavy i další vortexy, například ve vesničce Karpacz na úpatí Sněžky v Polsku, na dálnici A10 u Bishofshofenu v Rakousku, na Via dei Laghi u Rocca di Papa v Itálii, na cestě k u Los Banos u Mount Makiling na Filipínách, u Belo Horizonte – Minas Gerais v Brazílii nebo v pravděpodobně nejznámější lokalitě mezi Grants Pass a Medfordem v Oregonu v USA ODKAZ, vypočítávají sběratelé kuriozit.

Jak to „funguje“?

Ve vortexu máte problém nejenom rozpoznat, kde je nahoře a kde dole, ale mnohé věci i osoby se v nich zdají být překvapivě i jinak veliké. Například ten, kdo vstoupí do oregonského vortexového pole podle svědků opticky povyroste. „Lidé se v Oregonu také naklánějí střídavě až o patnáct stupňů na stranu i vpřed a vzad v intervalu dvaadvaceti vteřin,“ spočítali další návštěvníci tohoto místa. Místní připojili i další podrobnosti: „K průniku do středu padesát pět metrů širokého oregonského vortexu je rovněž potřeba vynaložit o šest procent více energie než při protisměrném pohybu.“

Zvířata se vzdušných vírů bojí

Řada návštěvníků si ve vortexech všimla i chvění, „mravenčení“, ve svých svalech, skauti užasle sledovali zběsile se točící ručičky busol a kompasů, přírodovědci zjistili, že nad vortexy nepřelétávají žádní ptáci a kuřáky překvapil cigaretový kouř stoupající vzhůru ve spirále.

Co na to oficiální věda?

Vědci se ale přesto obecně dívají na existenci vortexů skepticky. „Jde o pouhý optický klam,“ vysvětlují většinou. Bohužel ale ani oni často nepřinášejí přesvědčivé důkazy. „Že ta a ta silnice nestoupá nebo neklesá se nám například snaží dokázat s klasickou vodováhou, což asi není ten nejsprávnější nápad. Pokud přeci působí v dané lokalitě gravitační anomálie, musí zákonitě ovlivňovat i bublinku v libele,“ poukazují na nejčastější chybu „vědců“ skalní obdivovatelé podivných míst. A nedají si svoji záhadu vzít.

Vortexy tak dál dráždí lidskou fantazii a stále vyvolávají řadu otázek. Existují skutečně? A pokud ano, co způsobuje neobvyklé jevy v jejich dosahu?

Martin Lavay

FOTO: NASA

FOTO: NASA

Einstein_gyro_gravity_probe_b

 

.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login