adminml

TV zprávy plné triků: Jak lapají velké televize diváky?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Jaké postupy a triky využívají nejznámější televizní stanice, aby ve svých zpravodajských relacích zaujaly diváky? A jak vzniká „dokonalá“ televizní reportáž? Většinou jde o dobře promyšlené divadlo.

Jak se vyrábí reportáž

Většina televizních stanic (včetně například České televize, Novy nebo Primy) sází na lehce bulvární styl. „Pamatujte si, že musíte do reportáže nacpat co nejvíce emocí,“ učí redaktorské elévy školící experti. „Oběti teroristů musí řvát bolestí, báby v supermarketech bulet nad cenami másla a výherci v loteriích bečet nad šťastnou výhrou!“ pokračují poněkud cynicky.

Úvod s leskem pozlátka

Reportáž je pestrá mozaika krátkých rozhovorů a ještě kratších slovních vstupů. Obvykle trvá přibližně minutu (obvyklých je sedmdesát až sedmdesát pět vteřin). Vše začíná pohledem na usmívajícího se krásného moderátora a usmívající se krásnou moderátorku ve studiu (za kterými se blyští mrakodrapy velkoměsta nebo rotuje zeměkoule s jasným vzkazem: s námi vidíte vše v nadhledu). „Jé, Errol má zase nový účes a Rosemary novou rtěnku!“ žasnou diváci…

Zajímavosti:

Kolik moderátorů má uvádět zprávy? Jeden? Dva? Nebo dokonce tři a více? A musí to být zákonitě vždy muž se ženou? Mnohé televize v současné době s počty moderátorů a jejich pohlavím experimentují.

OBR: Studio v afghánském Kábulu (sešli se taklto hlavní hrdinové už během zpráv nebo až po vysílání? :o)

OBR: Studio v afghánském Kábulu (sešli se takto hlavní hrdinové už během zpráv nebo až po vysílání? :o)

Módním hitem několika posledních let jsou tzv. virtuální studia, ve kterých je nábytek nahrazen počítačovou simulací nábytku. Výhodou je, že se dá do takového pozadí snadno promítnout další obraz.

Módní jsou stále také studia s prosklenými stěnami, za kterými v pozadí pracují další redaktoři. Tento styl má ale svá úskalí. Dění v pozadí může totiž často zastínit dění v popředí – pomocný personál šťourající se rukama v nose nebo prohlížející si na monitoru nevhodné stránky pak bývá vděčným terčem vtipů konkurence.

Podívejte se, jaké stránky si prohlíží ekonom vlevo vzadu:o)

Všimli jste si, kolik kamer snímá ve studiu moderátora či moderátorku? Většinou je jich hned několik (zabírajících celel i detaily). Trendem poslední doby je, že jsou tyto kamery vždy v nepatrném, takřka nepostřehnutelném pohybu (nájezdu, švenku…).

Ještě před deseti lety většina moderátorů ve studiu seděla. Nyní je trendem stát, popocházet a ukazovat na monitory (P. S. pokud stojíte, tak se vám také lépe mluví).

Současným trendem je rovněž držet v ruce místo složky s papíry tablet a manipulovat s ním.

Moderní technika má ale i své „mušky“ :o)

Promyšleně poskládaný mišmaš

Start! Zubící se moderátoři ve studiu pronášejí před začátkem reportáže nejúdernější tři až čtyři věty, které jim šikovný reportér napsal do úst (jako titulek v novinách). Vzápětí se na scéně objevuje reportér sám v úvodním záběru a všechny vtahuje do děje, nejlépe na neobvyklém místě. „Při povodních ale nelezte do řeky, v zoo nehlaďte tygra a v čokoládovnách nešlapejte do míchacích bubnů!“ varují ale opět školící experti. I to už ovšem někteří šikulové zkusili :o)

Po prvním záběru s reportérem z místa činu hýčká TV diváky dalším, nejpůsobivějším, takzvaným Královským záběrem. Na tenhle obrázek nikdo nezapomene. Ostatní „švenky“, rozjezdy, nájezdy a „staťáky“ jsou také kvalitní, ale už ne tolik.

Nuda uprostřed? Ani náhodou

Následuje samotné „tělo“ reportáže: pestrá mozaika šesti až deseti sekundových výpovědí lidí proložená krátkým mluveným slovem. „Ukažte v reportáži divákům hrdinu! Chtějí ho vidět. Potřebují ho! Jděte za ním. Podívejte se mu až do postele! A přineste z ní zvukový a obrazový záznam! Využijte ruchy: vzdychání, mlácení, cinkání, bublání. Také výrazná gesta a pohyby,“ radí opět školící experti.

Uff! Šťastný konec

„A na konci všechny překvapte závěrečnou pointou!“ uzavírají obvykle odborníci na tvorbu nejpůsobivějších televizních reportáží.

interview-1478239-1280x960

 

Skladba programu

Která reportáž je nejdůležitější a měla by celou zpravodajskou relaci zahajovat? Které další reportáže by se měly v zpravodajském souhrnu určitě objevit a které ne? A mají mít přednost důležité informace ze vzdáleného zahraničí nebo méně důležité informace z České republiky?

Ach, ach, právě výběr reportáží bývá ve všech televizích častým kamenem úrazu. Zpravodajský souhrn bývá poskládán na základě politických objednávek, pod tlakem mocenských skupin, sponzorů nebo i třeba i podle toho, jak se vyspali konkrétní ředitelé zpravodajství…

Příklady:

Česká televize během Ukrajinského konfliktu skladbou programu i zmanipulovanými reportážemi upřednostňovala pouze jednu ze soupeřících stran. Stejně jednostranně nyní  ukazuje příliv uprchlíků do Evropy (například reportáže o protestech proti migrační vlně bývají v České televizi často posouvány až do druhé poloviny zpravodajského bloku).

Televize Nova, která hlavní zpravodajskou relaci zahajuje až v 19.30, se viditelně nechce opičit po TV Prima a ČT a často v úvodu zpravodajství paradoxně upřednostňuje reportáže, které jsou méně důležité, ale natočili je exkluzivně právě jen reportéři TV Nova.

Silnou zbraní ve zpravodajství bývá krátký, dynamický souhrn informací z určité oblasti, zhuštěný do krátkého bloku (někdy podbarveného i podkresovou hudbou). Tento blok mívá většinou pevné místo ve dvou třetinách zpravodajství (aby“nakopl“ unavené tempo). Mnohé televize tento populární souhrn vysílají cíleně těsně předtím, než začínají zpravodajské relace jiných televizí a většina lidí tak „nepřepne“.

Kouzlo mimiky

Co si asi pomyslí divák, když moderátor informuje o určité události a přitom se mračí? A co si asi pomyslí divák, když moderátor informuje o stejné události a přitom se usmívá? Mimika je mocná zbraň, díky které mohou tvůrci zpráv divákovi nenápadně sdělit: toto je fajn a toto nee.

P. S. Zmanipulovaná výroba, výběr a skládání zpráv a jejich prezentace a to třeba i se záměrným využitím určité mimiky… Objektivní zpravodajství nikdy neexistovalo ani existovat nemohlo. I když se nás o tom například veřejnoprávní televize, placené ze společných peněz, stále snaží přesvědčit.

Pozitivní novinky:

Ve zpravodajských relacích výrazně přibylo živých vstupů, které ukazují místo děje v přítomném čase.

Česká televize nyní často zařazuje do zpravodajství „aktuální čtenou zprávu“, která do newsroomu dorazila až během vysílání (pravdou ale je, že tento nový prvek občas působí i násilně, když je aktuální čtená zpráva nedůležitá a tvůrci programu ji zařazují do vysílání jen kvůli efektu).

Závěr zpráv

Vše „důležité“ už tvůrci zpravodajství odvysílali, závěr celého bloku tak bývá záměrně odlehčený s populárními zvířátky, kuriozitami i… zajímavostmi :o)

 

Martin Lavay

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login