adminml

TEST: Jste synestezici?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Libor Čermák: Jste synestezici?

Synestezie je zvláštní způsob vnímání, kdy dotyčný například vnímá nejen barvu, chuť či zvuk atp. Ale i například barvu či tvar zvuku, chuť tvarů, atp. Možná si teď říkáte, že tito lidé jsou asi blázni. Je tomu přesně naopak.

Tito lidé mají rozšířené vnímání. Nemá to každý, ale jen určitý zlomek lidí. Například mnozí synestezici tvrdí, že třeba zvuk zvonění zvonku vypadá tak, jako kdyby to byly samé malé trojúhelníčky. A můžeme dát další příklady.

Máte i vy sklony k synestezii? A tak jsem si pro vás připravil jeden jednoduchý test, který by vám alespoň měl naznačit, zda jste i vy tito lidé s tímto rozšířeným vnímáním a nebo ne. Připravte si tužku a papír. A teď tedy opakujte po mne:

Tři

Třicet tři

Tři sta třicet tři

Tři tisíce tři sta třicet tři

Třicet tři tisíc tři sta třicet tři

Tři sta třicet tři tisíc tři sta třicet tři

A tak dále. A teď hned napište na papír první zeleninu, na kterou si vzpomenete.

Vždy, když tento test dávám dětem ve svých kroužcích či jinému kolektivu, tak snad téměř pokaždé se stane, že nejvíc si jich vzpomene na mrkev. Jako kdyby tato zelenina měla z nějakých důvodů s trojkou něco společného. A skutečně prý nejvíc lidí si při tomto testu vzpomene na tuto zeleninu. A na jakou zeleninu jste si vzpomněli vy?

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login