adminml

S Hindenburgem explodovalo i kino, sprchy a piáno

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

15

Vznášet se je tak krásné! Zvlášť když sedíte v elegantní vzducholodi. Ovšem jen do doby, než se promění v explodující ohnivou kouli…

Vzduchem neplulo nikdy nic většího

Největší létající stroj všech dob, vzducholoď Zeppelin LZ 129 Hindenburg, z první poloviny dvacátého století, byl dlouhý dvě stě čtyřicet pět metrů, tedy téměř tolik, co parník Titanik. Měl i podobný osud.

Luxus v oblacích

Hindenburg dokázal vynést do vzduchu až sto třicet tři cestujících a členů posádky. Na jeho luxusních palubách mohli pasažéři korzovat po vyhlídkových chodbách s velkými prosklenými okny, v restauracich si vychutnávali podávaná prvotřídní teplá jídla, k dispozici měli kino, hudební sál s piánem a samozřejmě dokonale zařízené kajuty včetně sprch.

Kritický den? 6. květen 1937

Hindenburg létal na pravidelných linkách z Evropy do Ameriky a zpět. 6. května 1937 se mu ale stalo osudným přistání v americkém New Jersey, kde před zraky uvítacího výboru a četných novinářů vzplál jako pochodeň.

„Příčiny katastrofy jsou dodnes obestřeny rouškou tajemství. Vzducholoď možná začala hořet kvůli jiskře z naakumulované statické elektřiny, svědci ale viděli kolem pláště i tajuplný třpyt podobný námořnickému strašáku: ohni svatého Eliáše a šuškalo se i o úmyslné sabotáži,“ vzpomínají na tragickou nehodu historikové.

Při požáru a pádu Hindenburgu každopádně zahynulo třicet šest lidí. Nebývalý mediální ohlas pak zapříčinil konec éry velkých vzducholodí.

Světlé zítřky?

Dnes už jsou vzducholodi mnohem bezpečnější a někteří experti předpovídají jejich návrat na scénu ODKAZ.

Konstruktéři chtějí využít vzducholodí i při průzkumu planet naší sluneční soustavy. Aktuální je například myšlenka vyslat vzducholoď (samozřejmě nejprve složenou v kosmické lodi) na planetu Venuši.

 

Zeppelin LZ 129 Hindenburg:

P. S. Některé historické fotografie musely být podle současných zákonů retušovány, aby nebyly vidět nacistické hákové kříže

01

02

03

04

05

07

08

09

10

11

13

14

16

17

18

19

20

 

Zkáza Hindenburgu:

Vteřiny před katastrofou:Havárie vzducholodi Hindenburg:

Dobový filmový týdeník z roku 1937:

Dobové barevné záběry vzducholodi Hindenburg:

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login