adminml

Přežila princezna Anastasia bolševický masakr?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Princezny

FOTO: Olga Nikolajevna, Taťána Nikolajevna, Marie Nikolajevna, Anastasia Nikolajevna

Stal se zázrak? Nezabily ji kulky, nepropíchaly bajonety, odolala poleptání kyselinou, přežila pád do hlubiny, neroztrhaly ji exploze granátů?

Na přelomu 19. a 20. století to byla to jedna z nejobdivovanějších, ale i nejzatracovanějších šlechtických rodin své doby: ruský car, král polský a velkokníže finský: Mikuláš II. Alexandrovič, jeho manželka: carevna Alexandra Fjodorovna a jejich děti, princezny: Olga Nikolajevna, Taťána Nikolajevna, Marie Nikolajevna, Anastasia Nikolajevna a princ Alexej Nikolajevič.

Žili v bouřlivé době nástupu socialismu v Rusku, která před znamenala jejich zkázu. Car byl nejprve, v roce 1917, nucen abdikovat a bolševici ho i s rodinou následně eskortovali do vyhnanství, do Jekatěrinburgu ve Sverdlovské oblasti.

Děsivá smrt

V noci z 16. na 17. července 1918 pak vtrhlo do jejich domu tajné komando, odvedlo všechny členy carské rodiny do přízemí budovy a… začal masakr.

Zabijáci z bolševické popravčí čety nejprve celou ruskou carskou rodinu rozstříleli puškami, vzápětí propíchali bajonety, poleptali kyselinou, svrhli do důlní šachty a nakonec naházeli do hlubiny odjištěné ruční granáty. Hrůzostrašný masakr, zakončený explozemi trhavin, nikdo nepřežil. I když…

Legenda o princezně

Vypráví se legenda, že nejmladší carskou princeznu Anastasii jako zázrakem údajně zachránil před kulkami její korzet. Část spodního prádla, do kterého si během několika nocí před popravou tajně všila rodinné šperky. Kulky jí pak, díky extrémně tvrdým diamantům, nezabily. Tělo princezny Anastasie se prý v hrobě nenašlo…

A… Po několika letech se pak v Berlíně jakoby zázrakem objevila Anastasii mimořádně podobná atraktivní mladá žena trpící ztrátou paměti – Anna Andersonová a vznikla jedna z největších legend 20. století…

Příběh Anny Andersonové

Byla tajuplná dívka Anna Andersonová skutečnou princeznou nebo jí byla tato role přisouzena omylem?

Podivuhodný příběh, hodný velkých romanopisců, se stal skutečnou předlohou pro řadu románů, her a filmů. Roli údajné přeživší princezny Anastasie si například zahrála švédská filmová hvězda Ingrid Bergman.

Anastasia (1956). Info na ČSFD: ODKAZ

Epilog

V roce 2008 experti, na základě testů DNA určili, že Anna Andersonová Anastasií nebyla a mladá princezna nalezla skutečně smrt v jekatěrinburské popravčí jámě.

Ale… skutečně? Skutečně, byly testy provedené v roce 2008 dostatečně průkazné a zemřela nejmladší dcera ruského cara, princezna Anastasia, už v roce 1918?

 

Martin Lavay

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:

Zahady Zajímavá věda Kuriozity Skryta Hlavolamy Písničky Nové knihy Kreslene vtipy Komiksy Rychle sipy Stika Opticke klamy Cestování v čase Co kdo sbírá Burian Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Zpevak Finty Jak se vyrábí Svět z výšky Sport autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek Extra
Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login