adminml

PODIVNĚ ZBARVENÁ ZVÍŘATA

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Modří psi v ulicích indické Bombaje. Podle některých zdrojů ve tmě svítí. Foto: YouTube a Pixabay.com

 

Modří psi, zrzaví lachatni, červánkoví raci nebo nenormálně vypadající papoušci? Příroda je mocná čarodějka a občas (třeba když zapůsobí nebezpečné chemikálie, genetické poruchy nebo rafinovaní lidští podvodníci) dokáže divy, nad kterými zůstává rozum stát.

 

Modří psi

Obyvatele indické Bombaje udivili loni v létě jasně modří toulaví psi. „Bylo velmi překvapivé vidět, jak se jejich původně bílá srst změnila na modrou,“ uvedla ochránkyně zvířat Arati Chauhan, která jako první zveřejnila snímky modrých nejlepších přátel člověka na sociálních sítích. Původně pobíhalo po městě pět modrých psů, nakonec jich pátrači napočítali jedenáct.

Britský list The Guardian zjistil, že zvířata zmodrala poté, když pila vodu ze silně znečistěné řeky Kasadi, kam místní firmy vypouštějí průmyslový odpad.

Situaci začal řešit indický Výbor pro kontrolu znečistění. „Vypouštění chemikálií do jakéhokoliv vodního útvaru je nezákonné,“ pohrozil regionální zástupce výboru, Anil Mohekar a podle agenturních zpráv už jednu ze znečisťujících továren nařídil uzavřít.

Ochránkyně zvířat Arati Chauhan doplnila, že kontaminovaná voda mohla nejenom okamžitě obarvit psy na modro, ale způsobit i dlouhodobé komplikace koupajícím se lidem.

 

Zrzaví lachtani

V roce 2011 obletěly svět snímky lachtaního mláděte s neobvykle zrzavou srstí, růžovými ploutvemi a jasně modrýma očima, které pořídil ruský fotograf Anatolij Strachov na Tulením ostrověKaspickém moři. „Schovávalo se a čekalo na svou matku, až ho přijde nakrmit. Na první pohled bylo téměř slepé a bylo jasné, že nemá příliš šancí na přežití,“ rozhodil rukama fotograf. Domluvil proto přesun mláděte do místního delfinária. Podle zoologů mohl malý zrzavý lachtan trpět genetickou poruchou.

Info o zrzavém lachtaním mláděti na webu deníku Daily Mail: ODKAZ

 

Červánkoví raci

Svátkem pro zoology bývá, když neobvyklé zbarvení zvířete signalizuje, že se jedná o zcela nový živočišný druh. V roce 2015 objevil Christian Lukhaup v jednom z japonských „zverimexů“ doposud nepopsaného zvláštně vybarveného raka, připomínajícího – s azurovými klepety a růžovo-rudým tělem – oblohu při západu slunce. Lukhaup nového raka pojmenoval Cherax pulcher a vystopoval dokonce i jeho původní místo výskytu. Do Japonska ho přivezli z indonéské Západní Papui.

FOTO: Nově objevený indonéský duhový rak Cherax pulcher je závislý na extrémně čisté vodě. Ihned po oficiálním objevení mu proto (vzhledem k přírodním poměrům v současné Indonésii) hrozí vyhubení. Foto: Christian Lukhaup, CC BY-SA 4.0

 

Nenormálně zbarvení papoušci

Nikaragujský papoušek aratinga má obvykle zelené tělo a oranžové čelo. Redaktor deníku The Tico Times, David Norman, ale narazil v roce 2013 mezi městy Managua a Matagalpa na pouliční prodejce, kteří nabízeli okoloprojíždějícím papoušky aratinga se žlutými těly a červenými čely! Vysvětlení? Podle jednoho z dalších nikaragujských pouličních prodavačů byli zmínění prodejci papoušků podvodníci: „Máčí jim peří bělidlem Clorox, to je opravdová zrůdnost! Koupil jsem si od nich žlutého ptáka, ale narostlo mu zelené peří. Na ty lidi by se měla zaměřit organizace na ochranu zvířat!“ neskrýval středoamerický prodejce své rozhořčení.

Podle specializovaného webu Ararauna.cz se jistý podvodník pokusil v roce 2011 prodávat přebarvené papoušky i v České republice. „Policie vyšetřovala Stanislava VrzalaKrmelína, který několika lidem prodal „vzácné“ mutace alexandrů malých či barnardů límcových, ve skutečnosti odbarvené peroxidem,“ uvedl web.

FOTO: Nikaragujský papoušek aratinga. Podvodníci odbarvují jeho zelené peří na žluté a oranžovou skvrnu na hlavě mění s použitím anilinu na červenou. Foto: Guérin Nicolas – messages, CC BY-SA 3.0

 

Albíni

Nejznámější barevnou úchylkou mezi zvířaty je tzv. albinismus (leucismus…), kdy jim chybí enzym tyrozinázy a v jejich těle se netvoří melanin. Existují jasně bílí krokodýli, hadi, pávi, veverky, gorily, medvědi, tygři…

Živočichové – albíni se ve volné přírodě obvykle nedožívají vysokého věku, protože se nemohou dobře skrývat před predátory (mají také obvykle potíže se zrakem a na slunci se snadno spálí).

Šance, že se narodí albín, je přibližně 1:17 000.

FOTO: Zvířecí albíni. Foto: Pixabay.com

 

Skrz naskrz růžoví plameňáci

Typickým příkladem dokládajícím, jak působí okolní prostředí na živočichy, jsou plameňáci. Tito ptáci by obvykle celý život konzumují řasy obsahující karoteny které barví na růžovo jejich svalovinu, kůži, peří, zobáky… Pokud plameňáci řasy s karoteny nedostávají (například v zajetí), zbělají.

FOTO: Plameňáci. Zobák mají přizpůsobený k cezení vody, kterou nasávají úzkou škvírou. Požírají korýše, měkkýše, hmyz a také řasy, díky kterým tito mohutní ptáci růžoví a červenají. Foto: Pixabay.com

 

Mistři převleků? Chameleoni a platýsi

Pro mnohá zvířata je změna barvy těla zcela normální. Jsou mistry mimese – rafinovaných převleků, kdy má jejich kůže či srst stejnou barvu jako jejich okolí a živočich je tak částečně „neviditelný“.

Například tygři nosí na těle dokonalý impresionistický obraz džungle a polární lišky i jiná zvířata dokonce střídají jeden maskovací oblek v létě a další v zimě.

Nejznámějšími mistry zvířecích převleků jsou ale chameleoni, kteří se přebarvují díky chromatocytům, poskládaným ve třech vrstvách pod jinak průhlednou pokožkou. Jejich žluté, červené, modré, bílé a černé buňky mění velikost a chameleoni tak i vzezření.

FOTO: Chameleon. Zajímavé je, že nejenom dokáže měnit svoji barvu podle emocí, ale umí se také dívat každým okem jinam a jeho jazyk je stejně dlouhý jako tělo. Existuje 150 druhů a 190 podruhů chameleonů. Foto: Pixabay.com

 

Další mistři barev – platýsi umí na svém těle namalovat i kameny a rostliny a tváří se jako mořské dno, v bazénech s vykachličkovanou podlahou se pak jejich pokožka dokonce proměňuje i v šachovnici!

FOTO: Platýsi napodobující kameny na mořském dně. Kresba: Max Wilhelm Carl Weber

 

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login