adminml

Perličky ze spotřebitelské poradny dTestu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Silvestr 2017 – Odborníci v poradně dTestu řešili v letošním roce přibližně 45 tisíc spotřebitelských problémů, to je téměř 200 telefonických či e-mailových dotazů každý pracovní den. Někdy bývá rada jednoduchá, jindy vyžaduje hlubší právní posouzení, vždy se ale spotřebitel setká s profesionálním přístupem. Neexistují směšné případy, jen situace, které píše sám život.

„Naši právní poradci a poradkyně obvykle pomáhají spotřebitelům se závažnými případy porušování jejich práv. Někdy si ale vyslechnou i dost neotřelé příběhy,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a vzkazuje: „Nestyďte se obrátit na naši poradnu na čísle 299 149 009 s jakýmkoliv spotřebitelským problémem; už jsme řešili nejrůznější kuriozity.“ Z některých úsměvných případů si můžete vzít i ponaučení:

Pamatujte si, kam jste dárky poschovávali

Na poradnu se obrátila žena, která v předstihu nakoupila vánoční dárky na internetu a jeden z nich před partnerem ukryla tak důkladně, že na něj úplně zapomněla. Nový holicí strojek objevila po dvou letech při rekonstrukci bytu, takže ho partnerovi darovala až po uplynutí záruční doby. Strojek se ovšem při prvním použití pokazil. Bohužel reklamaci již nebylo možné úspěšně uplatnit, a to ani v případě, že zboží dosud nebylo použito.

Přejte svým řemeslníkům dlouhá léta

Nezvyklou záruční lhůtu s poradci konzultovala majitelka olejomalby květinového zátiší. Restaurátorka jí obraz vyčistila a zrestaurovala, k tomu poskytla doživotní záruku na restaurátorské práce se zdůrazněním toho, že dokud bude sama živa, obraz bezplatně opraví. Majitelka cenu uhradila, aniž by věděla, kolik let záručního servisu si vlastně zaplatila. Jak odpověděli naši poradci? „Obvykle záruka kopíruje životnost výrobku, nikoliv výrobce nebo řemeslníka. Pokud je ale jasně stanoveno, v jakém případě nárok na uplatnění reklamace zaniká, nevidíme v podobném ujednání z právního hlediska problém. Smluvní záruka nemá tak striktní pravidla jako záruka zákonná,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Se sousedy to zkuste nejdřív po dobrém

Některé dotazy se týkají také nájemního bydlení nebo sousedských vztahů. Poradci dTestu museli s nájemníky z panelového domu řešit, kam směřovat stížnost na příliš hlasité dospělácké radovánky sousedů. Při podpisu nájemní smlouvy nájemce nikdo neupozornil na příliš hlučné sousedy, požadovali tedy slevu z nájemného. Ale nebyli příliš úspěšní. Majitel bytu se může proti hluku od sousedů bránit žalobou u soudu, nájemci zůstává jen právo požadovat po pronajímateli, aby zajistil nápravu, případně nájemní smlouvu ukončit.

 

Spočítejte si, co vlastně prodáváte

Tazatelé dokážou své dotazy úderně naformulovat. Příkladem je chovatel morčat a králíků, který prodal sousedovi morče vzácného plemene. Ukázalo se, že samička byla v čase prodeje březí a krátce poté vrhla pět morčátek. Prodávající ve svém e-mailu konstatuje: „Soused se v můj neprospěch obohatil o pět mláďat, která prodal překupníkovi. A co víc, ještě se ve vsi pochlubil, že na tom tak dobře vydělal. Připadám si jako blbec. Kde je spravedlnost? Mám nárok na to, aby mi soused doplatil částku za morčata, která dostal v bříšku samičky navíc?“. Poradci konstatovali, že za takových okolností je možné namítat neúměrné zkrácení a žádat po sousedovi přiměřený doplatek. To ovšem nelze za předpokladu, že se prodej uskutečnil v rámci podnikatelské činnosti chovatele.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Text: dTest

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login