adminml

Obaly od sýrů zdobí rudé krávy i šklebící se šaškové

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
FOTO: Martin Lavay

FOTO: Martin Lavay

Červené krávy, bečící ovce, větrem ošlehaní bačové se psy, pasačky s typickými konvemi s mlékem, chytré lišky s hloupými vránami, větrné mlýny, hrdinní rytíři, šklebící se šaškové, padající letadla nebo klečící hokejisté… Papírové sýrové etikety jsou plné tisíců tradičních i kuriozních obrázku a jejich sbírání je malým dobrodružstvím.

Historie sýrových etiket

První etikety začaly zdobit prodávané sýry v 19. století. Nejstarší dochovalé francouzské exempláře pocházejí z roku 1885.

Obrázky lepí na sýry ve více než stovce států

Ve světě systematicky shromažďují sýrové nálepky především v tradičních zemích, kde se vyrábí a prodává nejvíce sýra: ve Španělsku, Velké Británii, Francii, Německu, Švýcarsku, USA, ale i v Polsku, Rusku a na Ukrajině nebo v exotické Uruguayi. Mezi sběrately jsou známé obaly z celkem 121 zemí.
V České republice začali sbírat první nadšenci sýrové etikety jako druzí na světě (!), po Francii – již ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století. Byli to především nadšení pracovníci prvních československých mlékáren.

V roce 1966 vznikla v České republice takzvaná Sekce sběratelů sýrových etiket (jako součást Klubu sběratelů kuriozit) a v současnosti má přibližně 50 členů. Vlastníkem největší sbírky u nás je předseda Klubu sběratelů kuriozit Ladislav Likler, který již shromáždil více než 170 000 kusů sýrových etiket.

České sběratele baví i hlasovat

Čeští sběratelé pořádají každý rok prestižní anketu O nejlepší sýrovou etiketu roku (od roku 1973). Tradičně do ní svými výrobky přispívají nejenom největší české mlékárny, jako Želetava (BEL sýry Česko), Sedlčany (Bongrain) nebo Kroměříž (Kromilk), ale i menší dodavatelé sýrů. Soutěže se účastní obvykle přes dvacet českých firem.

Porotci hodnotí nejenom uměleckou kvalitu etiket a jejich grafické a technické zpracování, ale například i vtipné a novátorské řešení obalů a krabiček. V roce 2013 tak například vyhrál prestižní anketu O nejlepší sýrovou etiketu roku Klášterní sýr z Českých Budějovic. Jeho tvůrci ho začali prodávat jako kulatý zabalený bochánek, který navíc vložili do neobvykle prolamované krabičky z hrubého papíru bez víka a přepásali ho vkusnou hnědou šerpou s pečetí.

Sýry a vraždy!

O sběratelých sýrových etiket se můžete dočíst i v populárních detektivkách. Například v knihách Josefa Škvoreckého alias Jana Zábrany: Vražda pro štěstí, Vražda v zastoupení a Vražda se zárukou. Vyšetřovatelé řeší v této detektivní trilogii příběh vášnivého sběratele – továrníka, který chce prodat své Unětické sídlo, aby si za něj mohl pořídit unikátní sbírku sýrových etiket, údajně až z doby zhýralé francouzské královny Marie Antoinety.

Tyrosemiophilie? Přesně tak

Každý sběratelský obor se obvykle pyšní speciálním mezinárodním názvem a označením. Sběratelství etiket od sýrů se nazývá tyrosemiophilie.

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login