adminml

Nej, nej místa v Chorvatsku

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Chorvatsko

Chorvatsko se pyšní řadou geografických nej. Atraktivní je výstup na nejvyšší horu, turisty oblíbený je největší ostrov, fotogenické jsou nejmohutnější vodopády a snad jen nejhlubší místo v Jaderském moři u Chorvatského pobřeží je opravdu velmi těžko přístupné.

Nejvyšší vrchol

Nejvyšší horou Chorvatska je Sinjal, místními také nazývaný Dinara. Měří 1831 metrů (pro porovnání: nejvyšší horou v České republice je Sněžka, která měří 1602 metrů). Sinjal najdete na jihovýchodě země, těsně u hranic s Bosnou a Herzegovinou v Dinárských horách, přibližně 15 kilometrů severovýchodně od města Kninu.

Sinjal má podobu vápencového hřbetu. Impozantní jsou jeho, místy až 700 metrů vysoké, skalní stěny s četnými krasovými závrty škrapy a jeskyněmi.

Na vrcholu hory je betonový hranol s chorvatskou vlajkou a vrcholovou knihou s razítkem ve schránce.

Na Sinjal můžete vystoupit z jihovýchodu od obce Glavaš. Poměrně pohodlný a nenáročný výstup trvá asi čtyři hodiny.

Nejhlubší místo (v moři)

Jaderské moře je na severu, u Istrie, poměrně mělké. Daleko hlubší je na jihu, kde můžete najít rekorní hloubku 1 330 metrů.

Největší ostrov

Chorvatsko má 78 ostrovů velkých (s rozlohou větší než jeden kilometr čtverečný), 524 ostrůvků menších a přibližně 642 útesů. Ostrovy se nacházejí také na jezerech a řekách ve vnitrozemí. Největším chorvatským ostrovem je Krk, v Kvarnerském zálivu, s rozlohou 406 kilometrů čtverečných. Jeho centrem je stejnojmenné město Krk (na ostrově jsou i další oblíbená turistická letoviska Baška, Punat, Omisalj…).

Nejmohutnější vodopády

Nejmohutnější Skradinské vodopády na řece Krka se nacházejí nedaleko Šibeniku. Voda se v nic řítí přes 17 teras až do hloubky 37,5 metru.

Nejvyšší vodopád

Nejvyšší vodopád, Veliki slap vysoký 76 metrů, si můžete prohlédnout v oblasti známých Plitvických jezer.

Největší jezero

Největším jezerem v Chorvatsku je Vranské jezero, v Přímořsko-gorskokotarské župě na severu země. Má rozlohu 30 kilometrů čtverečných. Zajímavé je, že je voda ve Vranském jezeře mírně slaná, protože je částečně propjeno s Jaderským mořem, umělým kanálem Prosika.

 

Martin Lavay

Dovolená v Chorvatsku: ODKAZ

Líbil se vám tento příspěvek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku 🙂

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:

Zahady Zajímavá věda Kuriozity Skryta Hlavolamy Písničky Nové knihy Kreslene vtipy Komiksy Rychle sipy Stika Opticke klamy Cestování v čase Co kdo sbírá Burian Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Zpevak Finty Jak se vyrábí Svět z výšky Sport autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek Extra
Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login