adminml

NEBEZPEČNÁ ZVÍŘATA VE FORMULI 1 (psali jsme před 3 lety)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

Internetové stránky Zajimavosti.info přinášejí kuriozity a pikantnosti z České republiky i ze světa už tři roky. O čem jste se mohli dočíst v říjnu 2015?

 

Včely, ještěrky, svišti, bobři, jeleni… Piloty F1 už několikrát překvapili nebezpeční živočichové pobíhající po trati. Byla to setkání úsměvná i tragická…

„Jel jako prase,“ „Předjížděl jako hovado,“ „Táhnul se jako hlemýžď“… Svět formule 1 a divoké přírody se prolíná nejenom v jadrné mluvě. Pořadatelé Velkých cen hned několikrát pochybyli, když jim na závodní tratě pronikli nejrůznější živočichové. Neobvyklá zvířata budila pozornost i v boxech, přitahovala zájem diváků namalovaná na kapotách vozů a občas dostaly zvířecí přezdívky i samotné monoposty nebo dokonce i piloti.

Živá zvířata na trati:

1978 – Zvěř přímo ze svého kokpitu se hned několikrát pokoušel vypudit pilot Lotusu, Ronnie Peterson. Přátelům například popsal, jak těsně před startem jednoho ze závodů pozoroval na otáčkoměru včelu. Ta mu pak vzápětí – při zaklapávání hledí – vletěla do přilby a usedla na nos. Ronnie prý měl co dělat, aby nebezpečný hmyz v posledních vteřinách před startem zase dostal ven.

V tréningu před VC Itálie Ronnie Peterson zjistil, že mu po těle (už za jízdy!) pobíhá ještěrka. Ta se mu paradoxně opět snažila dostat do přilby. P. S. Ironií osudu Ronnie Peterson krátce po startu VC Itálie tragicky zahynul (po chybě startéra a předčasném startu vjely zadní vozy do předních, Lotus Ronnie Petersona explodoval a těžce popálený pilot krátce po převozu do nemocnice zemřel).

1987 – Při tréningu na VC Rakouska vběhl na trať jelen. V rychlosti 250 km/hod. se mu nestačil vyhnout Stefan Johansson s McLarenem. Střet vypadal hrůzostrašně. Zvíře utrhlo u monopostu levé přední a levé zadní kolo, neřiditelný vůz pak narazil do svodidel a začal hořet. Stefanu Johanssonovi se naštěstí nic vážnějšího nestalo, z jelena toho ale moc nezbylo.

2000 – Při testovací jízdě Williamsu v Kyalami v Jižní Africe trefil Jensona Buttona do přilby pták. Brit přestál incident bez újmy na zdraví – na rozdíl od nešťastného opeřence.

2007 – Při Velké ceně Kanady na okruhu v Montrealu se pilot Super Aguri Anthony Davidson srazil s bobrem. Zvíře mu urvalo přední křídlo a zablokovalo přední kola. K nehodě naštěstí došlo při pomalé jízdě za safety carem, takže Brit střet přežil. O stavu bobra se agentury nezmínily.
Při stejném závodě se dalšímu (nebo stejnému?:o) bobrovi bravurně vyhnul i Ralf Schumacher s Toyotou. P. S. Okruh v Montrealu se nachází na ostrově Notre-Dame, uprostřed řeky Sv. Vavřince, která se chlupatými bobry jen hemží. Kanadští pořadatelé z dráhy několikrát vyhnali i zvědavé sviště.

2011 – První oficiální tréning na premiérovou VC Indie přerušil v roce 2011 na okruhu Buddh toulavý pes, pobíhající po trati.

Živá zvířata v boxech:
2013 – Svého nejvěrnějšího přítele: psa, buldoka Roscoe, přivedl tentokrát již oficiálně do boxů pilot McLarenu, Lewis Hamilton. Lewisův slintající miláček dostal od bosse F1 Bernie Ecclestona dokonce zvláštní propustku – plastovou kartičku s čipem i psí fotografií.

Zvířecí maskoti:

1972 – Velkého žlutého plyšového kocoura přivezli na VC Itálie v Monze českoslovenští fanoušci Petr Dunda, Jenda Šafránek. A slavili s ním úspěch. V boxech dárek přijal pilot Jackie Stewart a dokonce plyšového kocoura na chvilku posadil i do svého monopostu. Při zapínání pásů asistoval i majitel stáje Ken Tyrrell.

Zvířata v názvech a ve znacích stájí:

1950… – Ferrari má ve znaku vzpínajícího se černého koně na žlutém pozadí. Majitel stáje Enzo Ferrari si černého koně vybral, protože obdivoval válečného pilota – eso z První světové války – Francesca Baracca, který měl podobný osobní znak (černého koně na bílém pozadí).

1950-1951 a 1979-1985 – Alfa Romeo měla ve znaku zkrouceného zeleného hada se zlatou korunou (znak rodu Visconti).

1957-1964 – Porsche mělo ve znaku skákajícího koně a šest kusů jeleního paroží – erb Württemberska.

1959-1960 – Aston Martin měl ve znaku ptačí perutě.

1974-1978 – Hesketh měl ve znaku chlupatého plyšového medvěda s přilbou.

1975-1982 – Fittipaldi měl ve znaku dva pestrobarevné ptáky se zahnutými zobany.

1977-1979 – Wolf měl ve znaku sedícího červeného vlka s vyplazeným jazykem.

1985-2005 – Minardi mělo ve znaku lva s královskou korunou a mečem v tlapách.

1999-2004 – Jaguar měl ve znaku stejnojmenou kočkovitou šelmu (byla nastříkána i na kapotě).

2004… – Red Bull má ve znaku býky s vystrčenými rohy (jsou nastříkáni i na kapotě).

2006… – Také sesterské Toro Rosso má ve znaku býky s vystrčenými rohy (jsou nastříkáni i na kapotě).

Další zvířata na karosériích:

1979 – Příď vozu Shadow DN9 zdobila obří hlava lva z tabákové reklamy.

1997-2005 – Jordany připomínaly od konce devadesátých let útočící dravce: jedovaté hady a sršně. Jordan EJ 11 z roku 2001 měl špici ve tvaru žraločí tlamy (i s řadou vyceněných ostrých zubů).

Zvířecí přezdívky vozů:

1961 – Ferrari Dino 156 se díky netradičním otvorům pro přívod vzduchu na přídi přezdívalo „Žralok“.

2004 – Williams překvapil s široce rozevřenými držáky předního křídla. Neobvykle vyhlížejícímu vozu FW26 se říkalo „Žralok kladivoun“ nebo také „Mrož“.

2008 – Red Bull umístil na svůj monopost RB4, mezi hlavou jezdce a zadním křídlem, takzvanou „žraločí ploutev“ (poprvé při testování v Barceloně) – usměrňovala proudění vzduchu a omezovala turbulence.

2014 – Celou řadu posměšků si vyslechli konstruktéři prakticky všech vozů formule jedna na začátku roku 2014. Kvůli zpackaným pravidlům FIA přídě monopostů i samotné vozy připomínaly: nosály, mravenečníky nebo ptakopysky.

2015 – Red Bull získal v předsezónních testech díky důmyslnému černobílému maskování přezdívku „Zebra“.

Zvířecí přezdívky pilotů:

Niki Laudovi se v sedmdesátých letech poněkud posměšně přezdívalo „Krysa“, „Král krysa“ nebo také „Super krysa“. Niki měl totiž výrazný předkus :o)

 

Martin Lavay

 

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login