adminml

Na ubrouscích najdete vtipy, kočky i Karla Gotta

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
REPRO: Maurice Leloir (ilustrace ke knize Tři mušketýři)

REPRO: Maurice Leloir (ilustrace ke knize Tři mušketýři)

Který sběratelský koníček zajímá pouze něžné pohlaví? Shromažďování papírových ubrousků! Podle Klubu sběratelů kuriozit se u nás o získávání, vyměňování a třídění papírových ubrousků zajímají pouze ženy a dívky (chlapci a pánové jsou ovšem vítáni). Sběratelek, které se své zálibě věnují naplno, je v České republice přibližně třicet.

Utřít nos si můžete i s filmovou hvězdou (neposkvrněná a ve sbírce se ale vyjímá líp :o)
Papírové ubrousky se dělí do dvou základních kategorií: s nápisy a bez nápisů. Ubrousky s nápisy bývají většinou reklamní. Jsou na nich vytištěny například slogany nejrůznějších hotelů a restaurací, informace o firmách a jejich výrobcích, propagační texty sportovních klubů, názvy filmů se stručným popisem děje a jménem režiséra, herců a hereček i upozornění na kulturní akce nebo životní výročí. České sběratelky ale vlastní i kuriozity: například ubrousky obsahujícími textové slovníky nebo ubrousky popsané vtipy.

Hitparádu vedou květinky

Nejoblíbenější a nejsbíranější jsou ale papírové ubrousky bez nápisů, zato s nejrůznějšími obrázky. Sběratelky nejčastěji shromaďují ubrousky s motivy květin a rostlin, zvířat (hlavně koček) nebo Vánoc a Velikonoc. Na ubrouscích ale můžete najít například i obličeje známých herců a hereček nebo zpěváků a zpěvaček. Zvláštností jsou náboženské obrázky.

Zajímavost:
Na jednom speciálním českém papírovém ubrousku je vyobrazen i Karel Gott. Mistr na modrém pozadí je obklopen romantickou kruhovou krajkou a slouží jako netradiční podložka pod dort :o) ODKAZ

Nejpilnější sběratelka miluje trojrozměrné prolisy a exotické ostrovy

Největší sbírku papírových ubrousků v České republice vlastní paní Alena Šedová. Od roku 1961 jich nashromáždila více než 35 000, z 98 zemí z celého světa. Sběratelka se specializuje na dopravu – vlastní ubrousky tuzemských i zahraničních dopravních podniků i leteckých společností. Oblíbila si také příležitostné ubrousky k různým příležitostem, jako jsou olympiády, nebo mistrovství světa a plastické ubrousky s vylisovanými emblémy.

Paní Alena Šedová má ve své sbírce i kuriozity. Vlastní například ubrousek s reprodukcí obrazu malíře Salvadora Dalího z floridského muzea v USA, obrázek karikaturisty Pavla Kantorka vydaný po jeho emigraci z Československa ve Švýcarsku, ubrousek z hotelu v Padově, kde byl udělen čestný doktorát spisovateli Bohumilu Hrabalovi nebo ubrousek z rodného domu Ludwiga van Beethovena v Bonnu. Sběratelka je také hrdá na své papírové ubrousky ze vzdálených exotických ostrovních států.

Odkud že to…?

Určení země původu je ale u papírových ubrousků mnohdy problematické, tento tištěný údaj na nich totiž často chybí. Běžné také je, že je ubrousek vyroben v jednom státě a potištěn v jiné zemi. Informuje o tom server www.sberatel-ksk.cz:
Nejtypičtějším příkladem je právě Česká republika. Ubrousky pro restaurace se u nás totiž téměř nevyrábějí, a tak při pátrání po původu lze např. dojít k případu, že ubrousek je vyrobený v Maďarsku, doveze a potiskne ho ruská firma sídlící v Praze, na zakázku nejen pro restauraci v centru Prahy, ale i pro kasina v Rusku. Že je ubrousek maďarský, pozná jenom sběratel, který dokáže určit typ papíru, charakteristický pro daný stát. Ale ubrousek ve sbírce stejně skončí mezi tuzemskými ubrousky, případně ještě specializace – restaurace- Praha, ve druhém případě mezi ruskými, pokud je to z něj patrné.
České sběratelky si vyměňují své exempláře i s kolegyněmi ze zahraničí. Nejvíce se sběratelkami z Německa, Maďarska a Dánska.

Papírové podšálky

Jakýmsi „podoborem“ sbírání papírových ubrousků je sbírání papírových podšálků. Nejčastějšími historickými podšálky jsou exempláře z předlistopadového Československa, které se prodávaly společně s papírovým prostíráním (výrobce SUPRA Ružomberok). V současnosti jsou nejobvyklejší reklamní podšálky pod kávu (Alfredo, Lavazza, Tchibo, Nescafé…).
Samostatnou kapitolou je sbírání papírových podšálků pivovarů.

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login