adminml

Marže obchodů? Přidávají si prý i 147 %

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kolik si přirážejí velkoobchody v České republice k původní ceně hotových výrobků od dodavatelů? Těžko uvěřitelné sumy! A vše zaplatí zákazník…

Akci odstartovalo v roce 2012 velké pátrání Lidových novin: redaktoři prostudovali balíky výročních zpráv a účetních uzávěrek celkem 47 nejznámějších hypermarketů a supermarketů, drogerií, prodejen nábytku, sportovních potřeb, oděvů a obuvi, lékáren, elektroprodejen, hobbymarketů a prodejen luxusního zboží v České republice.

A… zjistili přímo otřesné věci.

Hypermarkety a supermarkety se ke svým zákazníkům chovali, podle Lidových novin, ještě poměrně slušně. Například Ahold (Albert) si přirážel 31%, Billa 32% a Tesco Stores 35%.

DM drogerie markt už ale měla údajně marži 55%, Mountfield 70%, Intersport 80%, Jysk 82%, Luis Vuitton 113% a prodejny New Yorker dokonce 143% a Zara takřka neuvěřitelných 147%!

Ano, marže nerovná se zisk, je to rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou výrobku, ze kterého ještě musí obchodník zaplatit náklady, ale i tak jde o čísla, která s každým trochu spořivějším zákazníkem zatřesou.

P. S. Co je marže: ODKAZ

Doplnění: Velmi dobrá faktická poznámka je v komentáři pod článkem.

Článek Lidových novin „Kolik platíte řetězcům? Na maržích si přirážejí 13, ale i 80 procent“, z roku 2012, naleznete zde: ODKAZ

Článek Lidových novin „Marže řetězců u riflí a triček dělá i 150 procent“, z roku 2012, naleznete zde: ODKAZ

Peníze 01

Ovšem, byly údaje Lidových novin z roku 2012 přesné a pravdivé? Čísla se zdají být, z pohledu zákazníků, až nepravděpodobná a drze vysoká. A jaké marže si přirážejí obchodníci teď? Jsou ještě vyšší? S postupem inflace by se to dalo předpokládat…

Zajimavosti.info se proto aktuálně pustily do pátrání a oslovily celkem 19 v žebříčku jmenovaných firem.

Otázky na vedení řetězců a tiskové mluvčí zněly:

Lidové noviny otiskly v roce 2012 marže obchodů, kde je uváděna i marže Vaší společnosti.
1 Můžete se k tomuto materiálu (jednou, dvěma větami) vyjádřit?
2 Jaká je aktuální marže Vaší společnosti?

A… jak obchodníci odpověděli? Popravdě, klasicky: většinou nijak. Řetězce dotaz ignorovali a postavili se do pozice mrtvého brouka  (a tento stav trval i týden po odeslání dotazů). Ti slušnější se vyjádřili, ale velmi vyhýbavě:

Hornbach:
Mrzí mě, že Vám nemohu poskytnout požadované informace, ale marže je bohužel interní údaj, který nemůžeme ani nechceme veřejně komentovat. Mohu Vás ale ujistit, že udaná marže je zcela nepravdivá a nereálná. Netajíme se s s našimi obchodními výsledky, dle legislativy, pravidelně zasíláme účetní uzávěrky do Veřejného rejstříku a sbírky listin.

Deichmann:
Každý malobchodní řetězec pracuje při své činnosti s určitou mírou marže, která umožňuje poté krýt náklady související s logistikou a přepravou zboží ze zahraničí na tuzemský trh, dále významnou částí pokrývá oblast nákladů za nájemné prodejen v obchodních centrech, personální náklady, umožňuje další expanzi a růst společnosti a pokrývá ostatní provozní náklady. Vzhledem k tomu, že hospodářské výsledky za tento rok nejsou ještě uzavřeny, můžeme Vám poskytnout hospodářské údaje naší společnosti za rok 2014. Najdete je v přiložené tiskové zprávě.“

P. S. Zajimavosti.info: V přiložených materiálech info o marži uvedeno nebylo.

Billa:
Nejsem si vědoma toho, že bychom kdy měli takové marže.

C&A:
Informace o marži jsou interní záležitostí, děkujeme za porozumění, ale vyjadřovat se k nim nebudeme.

New Yorker:
Bohužel vzhledem k tomu, že se jedná o interní údaje, společnost NEW YORKER se k tomuto nechce vyjadřovat.

Lidl:
Je mi líto, ale cenovou politiku naše společnost nekomentuje. Děkuji Vám za pochopení a budu se těšit na spolupráci v budoucnu.

Peníze 02

Závěr? Hledání jehel v kupkách sena

Byla tedy čísla o výši marží, zveřejněná Lidovými novinami v roce 2012, pravdivá nebo ne? Kolik si nyní přirážejí velkoobchody v České republice k původním cenám výrobků?

Zdá se, že odpovědi na tyto otázky najde jen ten, kdo se znovu ponoří do moře balíků výročních zpráv a účetních uzávěrek a bude hledat údaje, které chtějí obvykle obchodníci před platícími zákazníky úmyslně zatajit.

Martin Lavay

 

 

YouTube
Zahady.info

2 Responses to Marže obchodů? Přidávají si prý i 147 %

  1. Tonda 30.10.2015 at 14:03

    Wow, autor v článku uvede odkaz na stránku, kde je vysvětleno co je marže a že nemůže přesáhnout 100 %, ovšem to mu nebrání uvádět hodnoty jako 143 a 147 %.

  2. adminml 30.10.2015 at 15:56

    Skvělé a faktické doplnění, díky. S marží máte naprostou pravdu, nicméně údaje o maržích nad 100% otiskly Lidové noviny (konkrétně pod jejich souhrnem podepsaný redaktor David Tramba, který by měl jinak za shromáždění faktických údajů dostat metál – získat oficiální data, byť od jediné zmiňované společnosti, je takřka nadlidský výkon – řetězce info o svých cestách k finančnímu úspěchu tají, jak se dá).

    Za Zajimavosti.info se maržím nad 100% také divím, ale zase si nedělám iluze, že by byli právě obchodníci svatouškové a poměrně vysoké marže zřejmě budou v řetězcích v ČR obvyklé.

    Martin Lavay

You must be logged in to post a comment Login