adminml

Longyou: k čemu sloužilo 24 záhadných jeskyní?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

č

Popis: 24 (36?) rozlehlých jeskyní vytesaných do skály a zčásti zatopených vodou

Poloha: Čína, provincie Če-ťiang ODKAZ, poblíž vesnice Š´-jen Pej-cchun, u řeky Lan

Stáří: minimálně 2200 let

Stavitelé: lidé z čínské dynastie Čchin ODKAZ

Účel stavby: doposud neznámý

 

Že už na světě není co objevovat? Dobrá zpráva: je!

Jako dobrodruh Indiana Jones (pokud ho znal:o) si musel v roce 1992 připadat jistý čínský vesničan, když náhodou objevil u čínské obce Š´-jen Pej-cchun díru do země a následně obrovskou starověkou jeskyni, ručně vytesanou do skály.

Jak se brzy zjistilo nebyla to v této oblasti jeskyně jediná, archeologové zde postupně odkryli 24 (36?) rozlehlých podzemních prostor: haly se schodišti a sloupy, dlouhé chodby s klenutými stropy a zvláštním rýhováním, podzemní rezervoáry plné vody…

Komplex Longyou je monstrózním dílem. Jeho místnosti jsou až 30 metrů vysoké, mají celkovou plochu 30 tisíc metrů čtverečných (?) a starověcí kopáči odsud museli vynést na světlo přibližně milion kubických metrů kamene (?).

K čemu vše sloužilo?

Otázkou je: proč? K jakému účelu tyto obří místnosti sloužily? To zatím nikdo neví. Archeologové a historikové jen spekulují, že mohly být jeskyně Longyou například původním starověkým lomem ve kterém se těžila nějaká surovina (jeskyně jsou vytesané v takzvaném prachovci ODKAZ), že mohly být úkrytem pro tehdejší armádu nebo že mohly sloužit jako zásobárny surovin pro místní elitu a obyvatele. Někteří badatelé považují Longyou i za starověké rezonátory…

Záhad se k jeskyním váže celá řada:

Většina podzemních starověkých staveb má od loučí a pochodní začouzené stropy, jeskyně Longyou ale mají stropy čisté. Čím si tedy starověcí stavitelé při práci svítili?

Jeskyně nejsou vzájemně propojené i když se všechny nacházejí na ploše přibližně jednoho kilometru čtverečního.

V zatopeném podzemí Longyou nežili v době objevení prakticky žádní živočichové (zatímco v jiných zatopených jeskyních jinde ano).

O těchto podzemních prostorách v čínské provincii Če-ťiang neexistuje žádná dobová písemná zmínka.

Fotogalerie:

ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ

ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ

ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ

 

Martin Lavay

 

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login