adminml

Libor Čermák: Zvláštní souvislosti mezi Titanicem a Costou Concordií

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
il-giglio-234770_960_720

FOTO: Costa Concordia

Nejsou to sice ty největší námořní katastrofy světa, ale asi ty nejznámější. Titanic a v poslední době i Costa Concordia. Existují totiž zvláštní až tajuplné souvislosti, které obě ztroskotání jaksi spojují.

Titanic byl největší parník své doby (délka 279 metrů, šířka 28 metrů) , který se na svojí první a zároveň poslední plavbu přes Atlantik vydal 10. dubna 1912. O čtyři dny později, tedy 14. dubna 1912, krátce před půlnocí narazil na ledovec a po necelých třech hodinách klesl 15. dubna ke dnu. Zahynulo tehdy kolem 1500 cestujících a členů posádky. Stalo se tak jižně od Newfoudlandských ostrovů, přibližně v oblasti 42. rovnoběžky severní šířky. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Titanic)

K havárii Titanicu se pojí i jedna záhada. O čtrnáct let dřív, roce 1898, napsal Morgan Robertson, bývalý námořnik, román „Zbytečnost“, ve které téměř přesně popíše situaci z roku 1912. A shodou okolností má loď podobný název, a to Titan. (viz http://www.national-geographic.cz/titanic/titan-kniha-ktera-predpovedela-tragedii-titaniku-14-let-predtim-nez-k-ni-doslo.html#.WClv8iQyQw0)

566823_article_photo_a8b8yze_600x

FOTO: Ztroskotaná Costa Concordia (wikipedia)

A teď si představte, že bychom klidně mohli i napsat pokračování populární písně Mirka Černého 100 let (viz https://www.youtube.com/watch?v=jWP76Vn5bwc), tentokrát zaměřenou na námořní katastrofy obrovských lodí. V pátek 13. ledna, ale pro změnu v roce 2012 (o sto let později) došlo k námořní katastrofě v té době největší italské výletní lodi, 17tipalubní lodi Costa Concordia. Pro srovnánání velikosti (délka 290 metrů, šířka 35 metrů). Ta tehdy sice nenajela na ledovec, ale na něco podobného. Na podmořský útes. V obou případech se tak stalo na základě špatného příkazu velení lodi. Zahynulo sice oproti Titanicu jen 32 lidí ze 4200 přepravujících, ale i to je samožřejmě námořní neštěstí. A kde se tak stalo? V jižní oblasti Toskánských ostrovů u Itálie. To znamená opět přibližně v oblast 42. rovnoběžky severní šířky. A aby tomu nebylo málo, tak rozdíl zeměpisných délek (Titanic – cca 49 stupňů z.d., Costa Concordia – cca 11 stupňů v.d) jsou od sebe 60 stupňů, tedy 1/6 planety. Náhody? (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ztroskot%C3%A1n%C3%AD_lodi_Costa_Concordia). Kromě toho, když si napíšeme název lodi „COSTA CONCORDIA“, zjistíme, že obsahuje všechna písmena i z nazvu lodi „TITANIC“

t

FOTO: Titanic

Zbývá mi ještě uvést jednu zajímavost . Když byla Costa Concordia v roce 2006 postavena, její křest provedla česká topmodelka Eva Herzigová. Jenomže láhev se šampaňským se na první pokus nepodařilo o trub lodi rozbít. A tak to bylo považováno za špatné znamení. Zřejmě oprávněně. (viz http://www.aktualne.cz/wiki/zahranici/lod-costa-concordia/r~i:wiki:2656/)

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login