adminml

Kryptozoologie: pátrání po legendárních obludách

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Skrývají se ještě v pralesích, horách, pouštích nebo hlubinách moří doposud neobjevená zvířata?Mnohé objevy z nedávné minulosti dokazují, že by tomu tak stále mohlo být. Zoologové už v takto objevili například chlupatého obřího člověka z pralesa – gorilu, pravěkou rybu – latimérii podivnou nebo nový druh antilopy – saolu.

Mokele mbembe se noří do Tele…

Konžské jezero Tele vypadá už na první pohled značně podivně. Má téměř dokonale kruhový tvar, pět kilometrů v průměru a září jako diamant v jinak ničím nepřerušeném koberci tropické zeleně. Z výšky připomíná i prokaryotickou buňku s kroutícími se šlahouny flagell řek. Neobvykle vypadající Tele totiž sbírá veškerou vodu z liduprázdných bažin středoafrické oblasti Likouala, z rozsáhlých močálů, které jsou jedním z posledních nedotčených míst naší planety.

Podle domorodců má právě v tomto odlehlém jezeře stále přežívat legendární dinosaurus – mokele mbembe. První zprávy o tomto mýtickém zvířeti přinesl již v roce 1776 francouzský misionář, abbé Lievaine Bonaventura Proyart. „Má dlouhý krk a ocas, malou hlavu, nohy jako slon, ale opatřené drápy,“ tlumočil duchovní první konžský popis od domorodců.

V roce 1913 se vydal za živočichem, nápadně připomínajícím sauropodního dinosaura, německý cestovatel von Stein zu Lausnitz. „Během naší expedice bylo jedno zvíře pozorováno v nesplavné části řeky Sanga,“ uvedl. Tvora ale sám také nespatřil.

V osmdesátých letech minulého století se to prý poštěstilo konžské expedici z brazzavillské zoo. „Viděl jsem mokele mbembe na vlastní oči!“ tvrdil její vůdce Marcellin Agnagna. Přibližně pět metrů dlouhé zvíře s mohutným trupem, žirafím krkem a bezzubou tlamou údajně i nafilmoval. Ovšem s objektivem omylem nastaveným na makro, přesvědčivý důkaz tak rovněž nepřinesl.

První rozmazanou tečku uprostřed vln, natočila až v roce 1992 japonská kryptozoologické výprava. Ani jejich záběry ale nebyly průkazné. Konžský dinosaurus mokele mbembe tak stále čeká na své objevitele.

P. S. Nejaktuálnější záběry údajného mokele mbembe pocházejí z roku 2015!

Co je to kryptozoologie

Kryptozoologové po celém světě mají společnou vášeň: pátrají po doposud neznámých zvířatech. Seriózní zoologové na své exotické kolegy většinou hledí skrz prsty, kryptozoologičtí nadšenci se ale tímto postojem nenechávají znechutit.

Ještě na začátku devatenáctého století se totiž například mnozí lidé smáli zprávám o chlupatém opočlověku z Libérie. „Ha, ha, ha! Obr z pralesa? To je nesmysl!“ tvrdili. Do té doby, než prozkoumali Thomas Staughton Savage a Jeffries Wyman první gorilu.

Na začátku dvacátého století sklízely stejný posměch zvěsti o napůl žirafě a napůl zebře ze střední Afriky. „Vyloučeno!“ zněl verdikt z vyšších míst. Než popsal Sir Henry Hamilton Johnston první okapi.

V roce 1938 smetli seriózní vědci ze stolu zprávy o pravěké rybě z Jihoafrické republiky. „Ta už je sedmdesát milionů let mrtvá,“ bavili se akademici. Než dokázali Marjorie Courtenay-Latimer a James Leonard Brierley Smith existenci latimérie podivné.

Stejně tak odmítli uznávaní experti v devadesátých letech dvacátého století i zvěsti o nové koze-antilopě z Vietnamu. Než ulovili vietnamští lovci první živou saolu

Divocí příbuzní lidí?

„Stále ještě existují velká zvířata, která doposud nebyla objevena!“ bylo a je hlavním krédem kryptozoologů. Desítky doposud nepoznaných tvorů se podle nich toulají po souši. „Nejpopulárnější je už dlouhá léta hledaný, himálajský sněžný muž yeti,“ připomínají pátrači. Řada z nich ale neochvějně věří i v existenci amerického humanoidního obra seskveče – velké nohy, více než třímetrového jerena z Číny, chlupatého almase z Mongolska, brutálního trhače lidských hlav tua-yeua z Thajska, Barmy, Laosu a Vietnamu nebo víceméně neškodného trpasličího lidoopa orang-pendega z indonéské Sumatry.

Patterson film stabilized

 

Červ olgoj chorchoj zabíjí na dálku

Mnozí suchozemští kriptidé ale nejsou podobní lidem ani náhodou. „Mongolský olgoj chorchoj z pouště Gobi připomíná metr a půl dlouhého červa, tlusté střevo nebo salám. Miluje extrémní vedro, umí se nafukovat a zabíjí na dálku. Možná elektrickým výbojem, možná prudkým jedem,“ tvrdí kryptozoologové.

Uprostřed australských pustin podle nich poskakují i tři metry dlouzí vačnatci kadimakara. „Jsou podobní přerostlému Bílému králíkovi z Alenky v říši divů,“ přidávají výstřední zajímavost.

Další neznámí živočichové údajně umí dokonce létat. Nočnímu, zubatému ptakoještěru kongamato z Angoly přezdívají domorodci přízrak smrti. „Má obrovskou rudou hlavu a hluboko vpadlé oči,“ tvrdí se strachem.

Sedmimetrový pteranodon wašoriwe z Brazílie a Venezuely prý zase nosí na hlavě jakýsi hřeben. „A je to upír. Saje krev!“ doplňují šamani z indiánského kmene Waiků.

Vzhůru dolů! Pod hladinu…

Nejvíce oblud, netvorů a nestvůr ale žije podle kryptozoologů pod hladinou nejrůznějších řek a jezer. Český cestovatel a spisovatel Vojtěch Sláma jich ve své knize Hon na vodní příšery popisuje fundovaně i s lehkým nadhledem desítky.

Vzpomíná nejznámější Nessie ze skotského jezera Loch Ness,

obří stíny, které viděli astronauti v aljašském jezeře Iliamna,

hltavého „čorta“ s širokou tlamou z ruského jezera Labynkyr,

červené desetimetrové lososy z čínského jezera Hanas,

dvoumetrové bílé žáby s šlehajícími jazyky a s očima širokýma jako misky na rýži z čínského jezera v provincii Chu-pej,

hadovité psí monstrum ze švédského jezera Storsjön,

sliznatou hlavu bez těla se zaječíma ušima z polského Zegrynského jezera,

štětinatého jednorožce s krátkýma nohama a čtvercovým obličejem z irského jezera Lough Dubh,

zvíře připomínající krávu bez uší, ale současně i převrácený člun, z amerického jezera Pohengamook,

nezvykle chlupatou anakondu z kolumbijského jezera Los Toros,

vodní obludu s hlavou koně a účesem sexbomby z kanadských jezer Saddle Lake a Christina Lake a… další.

A mezi všemi samozřejmě i legendárního dinosaura mokele mbembe z konžského jezera Tele.

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login