adminml

Kráter v Arizoně ukazuje na moudrost indiánských legend

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Libor Čermák: Kráter v Arizoně ukazuje na moudrost indiánských legend

Vědci asi museli být hodně v šoku, když zjistili, jak skutečně vznikl známý kráter v Arizoně. To proto, že místní indiáni Navahové byli díky své staré legendě daleko blíž pravdě, než co tvrdili vědci.

 

 

Známý meteorický kráter v Arizoně leží zhruba 55 kilometrů východně od arizonského města Flagstaff, v poušti Painted Desert. Je přes 1200 metrů široký a cca 180 metrů hluboký. Protože se pod dnem kráteru nenašlo žádné meteoritické železo, vědci se dlouhá léta domnívali, že vznikl výbuchem sopečné páry.

Jenomže místní indiáni – Navahové, měli na jeho původ trochu rozdílný názor. Ti ho odedávna považují za svoje posvátné místo, neboť podle jejich staré legendy ho vytvořil planoucí hadí bůh. Ten nad ním přelétal a dolů tady svrhl hromoklín na znamení že tu byl.

Je sice pravda, že už od roku 1909 se o meteoritickém původu kráteru uvažovalo. Tehdy například důlní inženýr Daniel Barringer pátral po zbytcích tělesa. Avšak bezvýsledně. Teprve až na začátku šedesátých let 20. století objevil geolog a astronom Eugen Shoemaker (ten, jenž objevil i slavnou kometu Shoemaker-Levi 9, která se v červenci 1994 srazila s Jupiterem) a další jeho kolegové materiály coesit a stišovit, které můžou vzniknout pouze za vysokých teplot a tlaku, například při srážce Země s planetkou. Mimo to v okolí kráteru byly navíc nalezeny i úlomky niklu a železa.

A tak bylo dokázáno, že kráter vznikl přibližně před 50 tisíci lety dopadem asi padesátimetrového meteoritu, vážícího 300 tisíc tun. Musel to být šok pro vědce, když zjistili, že stará indiánská legenda o planoucím hadím bohovi (pád meteoritu přeci může vypadat jako letící planoucí had) je zřejmě daleko blíž pravdě, než co před tím dlouho říkali oni.

Zdroj a použitý obrázek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Meteor_Crater,

Dále: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login