adminml

KRABIČKY S KLIČKOU… Ve Zlíně začala výstava unikátních promítacích přístrojů

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

image001

Kinematograf“ je název interaktivní výstavy historických promítacích přístrojů, která je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 25. června 2017. Exponáty pochází ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století, až k promítačkám z konce 20. století.

Výstava Kinematograf je přehlídkou historických promítacích přístrojů, kamer a optických hraček, jež samy vypráví historii kinematografie. Mnohé z přístrojů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel exponátů Roman Prokeš.

„Výstava návštěvníkům představí přístroje jako laterna magica, zoetrop, thaumatrop, promítací přístroje na kliku, projektory z počátku 20. století, ale připomene i ty z 2. poloviny 20. století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů,“ uvedla Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Lidé na výstavě uvidí jak historické promítací přístroje v původním nálezovém stavu, tak i projektory, které byly zrestaurovány nebo jsme je sami vyrobili dle historických vzorů a jsou tak plně funkční. Díky vystaveným exponátům mohou návštěvníci poznat, co se vlastně skrývá za okénkem v kině, z něhož je promítán film.“ doplnil autor výstavy Roman Prokeš.

Prohlédněte si první film na světě…

Na výstavě si návštěvníci budou moci sami rozpohybovat první film od Eadwearda Muybridge a připravený je i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé či komentované prohlídky. V sobotu 13. května 2017 se bude konat dílna pro děti, která představí filmového kouzelníka Georgese Mélièse. K příběhu průkopníka filmových triků si děti pod vedením lektorky Pavlíny Wolfové vyrobí papírový fotoaparát. Dílna je určena pro děti od pěti do dvanácti let a rezervace míst je nutná na emailu: objednavky.skoly@seznam.cz či telefonním čísle 573 032 319 -21.

Historický vývoj kinematografie před a po roce 1895, kdy se v Paříži konala slavná projekce bratří Lumiérů, představí v přednášce „Od počátku vzniku filmu“ RNDr. Petr Novotný. Přednáška se uskuteční 17. května v 17 hodin. Během Galerijní a muzejní noci 19. května 2017 se mohou děti i dospělí těšit na tvořivou dílnu, která představí kouzla optických hraček z pravěku kinematografie.

Více informací naleznete na www.14-15.cz.

 

Text: Alena Babicová, 14|15 Baťův institut, Zlín

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login