adminml

Knižní skandál? OPISOVAL DAN BROWN OD ČESKÉHO AUTORA?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

library-425730_960_720

 

Identické, neobvyklé hlavní téma, identické typy postav a desítky identických detailů. Prozatím poslední román amerického spisovatele Dana Browna, Inferno (2013), je na první pohled kopií románu Trubač, který napsal český spisovatel Martin Lavay, ovšem už v roce 2011.

„Že by Dan Brown opisoval? Trubače jsem dopsal ještě před vydáním Inferna, ale přesto si myslím, že jsou si knihy podobné jen díky shodě okolností. Ale zvláštní shodě, styčných bodů je kuriózně poměrně dost,“ podotkl s úsměvem Lavay.

Stejné ústřední téma, stejná zápletka, stejné detaily…

V obou románech je stejným ústředním tématem aktuální hrozba přelidnění planety a především téma masové vraždy obřích rozměrů. Hrdinové řeší stejně paradoxy demografie, evoluce i eugeniky a část děje se rovněž, v obou knihách, odehrává ve stejné zemi – v Itálii. V Trubači i Infernu se zjevují podivíni na luxusních jachtách (Andreas Hansen – šéf Konsorcia Probošt), těhotné ženy v pokročilém stádiu těhotenství (TV produkční Veronika Veselá – ředitelka muzea Palazzo Vecchio Marta Alvaréz), nechybí automobilové honičky se stejnými vozy (Bentley – Bentley) a v obou románech jsou kuriózně zmiňovány i naprosto stejné detaily: například informace o plášti a meči proroka Mohameda, uloženém v paláci Topkapi v Istanbulu.

Trailer k filmu Inferno (2016) na YouTube:

Martin Lavay publikoval Trubače od 28. října 2011 nejprve na svém blogu na webu iDNES a v roce 2013 ho vydal jako e-book na českém webu Bezvydavatele.cz. Brownův thriller Inferno vydalo 14. května 2013 americké nakladatelství Doubleday a 18. září 2013 české nakladatelství Argo.

Český vydavatel známějšího Brownova Inferna přijal existenci podobné, neznámé knihy neutrálně. „Autorovi přeji hodně zdaru,“ vyjádřil podporu Richard Klíčník z Arga. Vydavatel Trubače očekává o Lavayův román zvýšený zájem: „Tématika obou knih s rozměrem tajuplna je v současné době velmi atraktivní,“ popsal situaci na knižním trhu Alexandr Miller z nakladatelství Bezvydavatele.cz.

Navzdory celé řadě styčných bodů se Inferno a Trubač i liší. Rozdílné je především jejich rozuzlení: v Infernu se hlavní hrdinové noří do podzemí zamořeného virem, v Trubači všichni hromadně usínají. Samotný závěr obou knih je pak zcela odlišný.

Obálka románu Trubač z roku 2011:

Trubač

Shoda náhod? Experti se diví a připomínají podobné bizarnosti

Že napíší dva spisovatelé, nezávisle na sobě, dva velmi podobné romány je poměrně vzácné, čas od času ale ke shodě dochází. „Vzpomínám si na nedávnou aféru ve Francii, kdy dvě autorky vydaly knihu o úmrtí novorozeného dítěte a pustily se do sebe. Camille Laurens a Marie Darrieussecq. První psala knihu jako svědectví na základě vlastní zkušenosti, druhá jako čistou fikci – do situace se vžila. Bojovali pak za ně i jejich nakladatelé,“ připomenula kuriozitu šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz, Jovanka Šotolová. „První autorka druhou osočila, že téma ukradla a že když příběh neprožila, nemá právo o něm psát. Argumenty té druhé jsou nabíledni,“ doplnila Šotolová.

adult-1852907_960_720

FOTO: Ilustrační foto

Žaloba… se nechystá:o)

Český autor Trubače žádnou žalobu na americkou literární hvězdu nechystá. „Kdepak. Ale budu rád, když si teď moji knihu přečtou i lidé, kteří o ní doposud neměli tušení,“ mávl rukou nad možným soudním sporem Lavay. “Tak trochu jsem ale zvědavý, jestli se bude i příští Brownův román podobat Knize zázraků, ze které Trubač vychází, to by pak už byla docela záhada,“ usmál se opět český autor.

read-2042578_960_720

FOTO: Ilustrační foto

Bude Dan Brown opisovat i z Knihy zázraků?

Děj Lavayovy předcházející Knihy zázraků (2010) se totiž odehrává v Praze, kde hlavní hrdinové natáčejí u Karlova mostu muže kráčejícího po hladině Vltavy, proplétají se kulisami Starého města a zažívají dramatické okamžiky u pražské Novoměstské radnice. A podle některých předpovědí chce děj svého nově připravovaného románu umístit do Prahy i Brown, českou metropoli už navštívil a dokonce se setkal s novináři právě v prostorách Novoměstské radnice. „Praha je velice inspirativní město s hlubokým mysticismem,“ zdůraznil Brown.

silhouette-1632912_960_720

Text: V. Zábojová

 

P. S. Zatímco Dan Brown romány Martina Lavaye nezná, český autor Američanovy knihy přečetl. Se zájmem i rozpaky. Šifra mistra Leonarda je skvělá. Má jedinečné hlavní téma, náboj, jiskru, punc výjimečnosti. V dalších knihách se ale Brown často opakuje, využívá klišé pro zvýšení napětí a jeho thrillery působí, například na rozdíl od mnohavrstevných děl Umberta Eca, i prázdně,“ neváhal Lavay pochválit i zkritizovat amerického spisovatele.

Dan Brown oceňuje kontakt se čtenáři: „Největší radost mám, když mi někdo řekne, že třeba od střední školy skoro nečetl, pak mu někdo doporučil moji knížku a teď se nemůže od čtení odtrhnout,“ doplnil Brown.

Trubač na webu Bezvydavatele.cz :
http://www.bezvydavatele.cz/book.php?Id=447

Trubač na webu Databázeknih.cz:

http://www.databazeknih.cz/knihy/trubac-184299

Inferno na webu Doubleday:
http://knopfdoubleday.com/book/227777/inferno/

Inferno na webu Argo:
http://www.argo.cz/knihy/179030/inferno/

 

Dan Brown, biografie:

Digitální pevnost (1997)
Co je zač nerozluštitelný kód, který dělá problémy v Národním úřadu pro bezpečnost?

Andělé a démoni (2000; česky 2003)
První román o Robertu Langdonovi; odehrává se v době konkláve ovlivňovaném Ilumináty. Román byl roku 2009 zfilmován, ve filmové podobě jde o pokračování Šifry mistra Leonarda, přestože Andělé a démoni byly první knihou s Robertem Langdonem, režie se opět ujal Ron Howard, hlavní roli ztvárnil Tom Hanks.

Pavučina lží či Anatomie lži (2001; česky 2005)
V Arktidě je nalezen meteorit se zkamenělinami starými několik milionů let. Román přináší i neočekávané stránce ze zákulisí vysoké politiky.

Šifra mistra Leonarda (v novějším překladu Da Vinciho kód; 2003; česky 2003)
Knihy se prodalo po celém světě více než 80 milionů výtisků a údajně jde o největší bestseller 21. století. Způsob podání fakt vedl různé instituce i činitele katolické církve, proti které je román částečně namířen, k tomu, že ho kritizovali nebo dokonce doporučili nekupovat.
Za autorská práva ke zfilmování zaplatilo Brownovi studio Columbia Pictures 6 milionů dolarů. Natáčení proběhlo od května 2005 a stejnojmenný film měl premiéru v květnu 2006. Režíroval Ron Howard, hlavní role ztvárnili Tom Hanks (Robert Langdon), Audrey Tautou (francouzská kryptoložka Sophie Neveu) a Jean Reno (francouzský policista Bezu Fache, který hrdiny většinu času pronásleduje).

Ztracený symbol (2009)
Třetí kniha s Robertem Langdonem, děj se odehrává ve Washingtonu, D.C.

Inferno (Inferno, 2013)
Čtvrtá kniha s Robertem Langdonem, děj je tentokrát mírně inspirován Danteho Božskou komedií a odehrává se převážně v Itálii (Florencie, Benátky) a Istanbulu.

Zdroj biografie: Wikipedie ODKAZ

 

Martin Lavay, biografie:

Kniha zázraků (2010)
Thriller o zjevení novodobého mesiáše a mediální bouři, davovém šílenství a třeštění, které tato událost vyvolává.

Trubač (2011, 2013)
Volné pokračování Knihy zázraků. Román o spiknutí: podivné snaze vygumovat homo sapiens z planety Země.

Houpačka (2014)
Soubor více než čtyřiceti krátkých humoristických povídek z celého světa. Co je pravda? A co ne? Tipněte si…

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? (2017)
Literatura faktu. Kniha o doposud neobjasněném úmrtí devíti sovětských vysokoškoláků v pustinách Severního Uralu.

Zdroj biografie: Databázeknih.cz ODKAZ

portrayal-89193_960_720

FOTO: Ilustrační foto

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login