adminml

Jaké je tajemství modré, zelené a čiré barvy?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Libor Čermák: Jaké je tajemství modré, zelené a čiré barvy?

Nedávno jsem na internetu četl zajímavý článek. Vědci zjistili, že starověcí lidé neviděli modrou barvu. Vnímali ji prý jen jako odstín zelené.

Jedinou výjimkou je prý Egypt. Ale v ostatních kulturách jako kdyby se po modré slehla zem. V žádných významných spisech o modré není ani zmínka. Například William Ewart Gladstone, který žil v 19. století si prý všiml toho, že v takové Iliadě a Odyseje, se píše o všech možných barvách, ale o modré nikoliv. A k podobných závěrům se dá prý dojít, zkusíme li takto prošetřit i jiné starověké písemnosti. Namátkou jsem zkusil přes vyhledávač projet Starý a Nový zákon. A skutečně jsem tam žádnou zmínku o modré barvě nenalezl. Starověké kultury ji vnímali jen jako zelenou případně jako fialovou. Není jistě bez zajímavosti, že ještě dnes někteří lidé mají problémy s rozlišením modré a zelené. Je tedy modrá skutečně barva, která patří mezi nejmladší, které lidské oko umí rozpoznat?

A tak mne napadla jedna věc. Co když i teď existují barvy, které dosud naše oko nevnímá, ale třeba v blízké budoucnosti vnímat začne? Vždyť zelená barva v sobě skrývá nejedno tajemství.

A napadlo vás někdy, že například čiré materiály, jako je sklo nebo voda, jsou ve skutečnosti zelené? Určitě jste si někdy všimli toho, že čím je voda hlubší, tím je zelenější, nebo lépe řečeno tmavězelenější. A teď se zkuste podívat na sklo. Ale nikoliv skrz, jako se díváme třeba přes výlohu. Ale kolmo na okraj. A co uvidíte? Nikoliv čirou, ale zelenou barvu. Ostatně, čím je sklo širší, tím je i víc zelenější. Je snad čirá barva jen dalším odstínem zelené?

Použitý zdroj: http://www.pronaladu.cz/proc-lide-az-do-nedavna-nevideli-modrou-barvu

 

Související články:

Co když je pálivá chuť také chuť?

Co když každý vnímáme svými smysly jinak?

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:

Zahady Zajímavá věda Kuriozity Skryta Hlavolamy Písničky Nové knihy Kreslene vtipy Komiksy Rychle sipy Stika Opticke klamy Cestování v čase Co kdo sbírá Burian Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Zpevak Finty Jak se vyrábí Svět z výšky Sport autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek Extra
Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login