adminml

Jak by vypadal dokonalý vůz F1 bez omezení?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Jenom si tu bestii na kolech představte! Je především extrémně silná. Šestnáctiválcový motor s turbodmychadlem, o objemu více než šesti litrů, má přes 1000 koní a dosahuje téměř 25 000 otáček/min. Vůz je prošpikován elektronikou, kontroverzními technickými vychytávkami a extrémně drahými kosmickými materiály. Samozřejmostí je kontrola prokluzu, aktivní zavěšení i supervýkonný KERS, schopný katapultovat vůz dopředu, kdekoliv na trati…

P1030876

Kola jak od traktoru, mamutí křídlo a zástěrky

Jak tento nejsilnější a nejrychlejší vůz F1 vypadá? Má miniaturní přední (s minimálním odporem vzduchu) a obrovská zadní kola (s maximální trakcí). Kupodivu nemá přední ani zadní přítlačné křídlo, ale je sám jediným obrovským křídlem: wing-carem. S ostrou špicí, mohutnými bočnicemi, zástěrkami, utěsňujícími prostor mezi bočnicemi a tratí a plynulou zádí, nejvíce připomíná původní verzi Brabhamu BT48, z roku 1979 (verzi ještě bez předního křídla a se zadním křídlem integrovaným do karosérie). Ideální vůz má ale špici zdvihnutou vzhůru (aby pod vůz proudilo co nejvíce vzduchu) a je extrémně nízký. Úroveň přítlaku (nastavení křídel v bočnicích) se dá za jízdy plynule nastavovat z kokpitu. Vše řídí počítač, pilot ale může do režimu kdykoliv zasáhnout. Řídící jednotka křídla většinou aktivuje pouze v zatáčkách a na rovinkách je vypíná, aby vůz kladl minimální odpor vzduchu. Na Monze tak například monopost dosahuje maximální rychlosti přes 400 Km/hod (i díky supervýkonnému motoru). Přibližně dvojnásobnou rychlostí než doposud projíždí i zatáčkami. Je doslova „přicucáván“ k vozovce, v obloucích přímo zázračně sedí a k trati je jakoby přilepený.

Pravdou je, ža tento vůz klade extrémní nároky na pilota (mnohdy až neslučitelné se životem). Přetížení dosahuje až 15G, jízda je krajně vysilující a jezdec jede jen takovou rychlostí, při které je ještě schopen vůz ovládat (i když mu technika dovoluje jet mnohem rychleji). Při jízdě „na hraně“ proto zákonitě dochází k mnoha haváriím, často i smrtelným, protože monopost nemá žádné omezující bezpečnostní prvky.

Boj o život v aréně

Závody hyperrychlých vozů F1 bez jakýchkoliv omezení, řízených extrémně fyzicky namáhanými piloty balancujícími na hranicích lidských možností, jsou mimořádně atraktivní pro diváky, z jezdců se ale stávají novodobí gladiátoři…

Martin Lavay

FOTO: BESTIE NA ČTYŘECH KOLECH. K představě ideálních vozů F1 se blíží takzvané wing-cary, z přelomu 70tých a 80tých let. Na obrázku je Brabham BT48 (foto ML)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login