adminml

HISTORIE FOTBALU: Cchu-ťü, harpastum i nošení míče rukama

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

football-2138728_960_720

Fotbal miluje většina planety, ale o jeho historii se toho zase tolik neví. Přitom dějiny fotbalu a her jemu podobných jsou poměrně dlouhé a nesmírně zajímavé. Pojďme se na historii tohoto fenoménu podívat trochu blíže.

Kořeny již ve starověku

Hra podobná fotbalu se objevila již ve starověku. Jako nejstarší taková hra se označuje cchu-ťü, což je původně čínská hra, která se objevila již ve druhém století před naším letopočtem. I ve starověkém Řecku a Římě se hrály některé hry nohama. Jedním z velice vzdálených předchůdců dnešního fotbalu je např. římská hra harpastum. Ani ve středověku se samozřejmě pravý fotbal nehrál, ale objevily se různé hry fotbalu podobné. Jejich pravidla se lišila v závislosti na místě a době. Vznik dnešního fotbalu má tako kořeny v Anglii šestnáctého století, kdy se objevily dvě formy fotbalu. V jedné variantě pravidel se míč přenášel rukama, zatímco ve druhé se do míče kopalo. Až do poloviny devatenáctého století neměl fotbal žádnou organizaci a pravidla se lišila od města k městu.

Sheffield FC – nejstarší klub světa

Nejstarším fotbalovým klubem na světě je Sheffield FC, který byl založen v Anglii v roce 1857. V roce 1860 se pak sehrálo první meziměstské utkání mezi FC a celkem Hallam FC, který byl založen roku 1860. Toto utkání se považuje za pravděpodobně historicky nejstarší utkání fotbalových týmů na světě. První oficiální fotbalové sdružení vzniklo v říjnu 1863 a neslo název The Football Association. První pravidla neurčovala počet hráčů ani tvar míče, což je jistě velmi zajímavé. Záleželo vyloženě na tom, jak se soupeři dohodnou před zápasem. K prvnímu mezinárodnímu utkání došlo v roce 1872 mezi Anglií a Skotskem, kdy ani jeden z celků branku nevstřelil. Postupem času se fotbal rozšířil i na evropský kontinent, kde se jako o nejstarším klubu mluví o švýcarském Lausanne.

Trocha české historie

K nejstarším českým fotbalovým klubům patří pražské týmy Slavie a Sparty. Slavia Praha vznikla v roce 1892, když byla založena jako sportovní odbor ACOS (Akademický cyklistický oddíl Slavia). Pražská Sparta vznikla v roce 1893 a o tři roky později se na Císařské louce odehrálo první derby Sparta Slavia – stalo se tomu 29. března 1896.

1495036772_1024px-AC-Sparta-Praha-1908

FOTO: Světozor 1908, autor PD Old

Chcete se dozvědět víc? Navštivte fotbalový web Fotbal-magazín.cz.

Tento článek je převzatý ze spřáteleného webu Fotbal-magazín.cz ODKAZ, kde najdete zajímavosti ze světa fotbalu a fotbalových hvězd, online výsledky, tabulky, postřehy, komentáře…

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login