adminml

FOTO OHNIVÝCH KOULÍ! Průlom v případu Djatlovovy výpravy nebo podvod?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Foto ohnivých koulíí

Našli je v zimě oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté v hlubokém sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Kdo zabil devět sovětských vysokoškoláků, kteří se v roce 1959 rozhodli přenocovat v divočině pod uralskou Mrtvou horou?

Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Sněžný muž? Domorodí Mansijové? Trestanci z gulagu? UFO? Armáda? Zabili se navzájem?

Všichni

Podrobný článek o celém případu: Kdo zavraždil a zohavil účastníky Djatlovovy expedice? najdete na webu Zajimavosti.info zde: ODKAZ

 

Létající ohnivé koule nad Mrtvou horou!

Jasno do celého problému by mohly vnést tyto fotografie, které aktuálně kolují po sociálních sítích. Poprvé se objevily na ruských webech v roce 2012 a podle některých přispivatelů jde údajně o snímky, které nově předložila pátračům dcera vyšetřovatele Lva Ivanova, který v roce 1959 pod Mrtvou horou vedl vyšetřování celého případu.

Komisaři podle aktuálních informací přispivatelů na ruských forech údajně našli na místě činu 18 svitků filmu! Do médií prý ale cenzura, před rokem 2012, uvolnila jen část z nich.

Jasný podvod?

Většina diskutujících na internetových forech ale považuje tyto nově objevené snímky za jasnou manipulaci a podvod. Jde údajně o kombinaci několika záběrů z různých zdrojů, upravených ve Photoshopu…

 

ROZBOR NOVĚ ZVEŘEJNĚNÝCH FOTOGRAFIÍ:

Dva snímky skupiny lyžařů na sněhové pláni:

06

07

Na rozdíl od původních snímků Djatlovovy výpravy jsou tyto snímky na první pohled „čistší“, bez kazů, škrábanců a skvrn.

Jde pravděpodobně o sérii dvou fotografií, které patří k sobě – pořízených krátce po sobě. Na snímcích je pravděpodobně stejná skupina lidí.

Nebe je nad skupinou jasné – svítí Slunce – což odpovídá poslednímu meteorologickému údaji z Djatlovova deníku (ale neodpovídá původním hřebenovým fotografiím Djatlovovy výpravy z posledního podvečera), což ale nemusí nic znamenat. Počasí se hřebeni mohlo rychle měnit.

Rozbor oblečení: Na rozdíl od Djatlovovy skupiny nemá na nově zveřejněných snímcích nikdo výrazně světlejší bundu, jakou měla Ludmila Alexandrovna Dubininová. Ta ale nyní mohla být fotografkou (?). Světlost či tmavost bund je ale na snímcích obtížně rozeznatelná.

Podle přispivatelů do ruských for je ale na obrázcích pravděpodobně opravdu Djatlovův průsmyk, ale jiná výprava, údajně z poloviny 60tých let (?)

Na těchto stránkách je druhá fotografie použita v reklamě cestovní kanceláře: ODKAZ Vědí majitelé cestovky více o původu tohoto fota?

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímky Djatlovovy výpravy (podle Zajimavosti.info): 5%

 

Dva lyžaři na hřebeni u skalních špicí:

03

Na snímku jsou konkrétně tyto skalní útvary, foto: ODKAZ (dnes je na bližším z nich umístěn památník Djatlovovy výptavy). Místo na mapě Google ODKAZ.

Výprava kolem těchto skal musela projít, jinak se ale po hřebeni Mrtvé hory s řadami špičatých skalních útvarů ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ (podle dostupných údajů) nepohybovala. Viz mapa:

Mapa1

Jsou na fotografii vyšetřovatelé? Nebo jde o některou z jiných (pozdějších) expedic? Podle dostupných snímků z vyšetřování se komisaři na hřebeni pohybovali často ODKAZ (logicky, šlo o místo na spojnici mezi stanem a jejich tábořištěm v údolí) a fotitli se často i u skály, jejíž profil připomíná lidský obličej:

Vyšetřovatelé na hřebeni

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímky Djatlovovy výpravy (podle Zajimavosti.info): 30%

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímek vyfocený vyšetřovateli (podle Zajimavosti.info): 95%

 

Lyžař(ka) v silném větru u zakrslých stromů a Odjíždějící lyžař(ka) v silném větru u zakrslých stromů:

04

05

Pravděpodobně se jedná o sérii fotografií vyfocených přibližně na stejném místě, přibližně ve stejnou dobu a za přibližně stejného počasí.

Oba snímky jsou podobné původním snímkům z Djatlovovy výpravy z 31. ledna 1959 vyfoceným pravděpodobně na hranici lesa pod kótou 791,8, kde výprava předposlední den v podvečer zahnula doleva a dolů do lesa (protože na hřebeni panovalo psí počasí): ODKAZ, ODKAZ

Na druhém nově zveřejněném snímku vypadá nicméně počasí méně větrné a stromy jsou už vyšší. Mohlo jít ale o snímek pořízený hlouběji v údolí (?)

Je na snímku Zolotarev?

Z

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímky Djatlovovy výpravy (podle Zajimavosti.info): 99% a 80%

 

A nyní rozbor nejvíce překvapivých nově zveřejněných snímků:

Letící ohnivá koule nad Djatlovovým průsmykem:

01

Na první pohled jde o sken z videa. Podle loga vpravo nahoře se snímek objevil ve vysílání ruské televize Russia 24 ODKAZ, domovská stránka: ODKAZ, kanál na YouTube: ODKAZ

Logo TV 01

Na její domovské stránce ani na kanále YouTube této stanice ale již video nejde nalézt (?)

Na snímku je skutečně okolí Djatlovova průsmyku a snímek je vyfocený přibližně z místa, kde stál stan (ale zřejmě poněkud více vlevo a níž). Dokládá to podobný snímek vyšetřovatelů z února 1959:

original10

Jde o snímek krajiny na východ od stanu. Zářící těleso na snímku tedy letí přibližně ze severovýchodu na jihozápad.

Zářící těleso vlevo má ohnivý ohon, který vypadá jako hořící palivo. Jde tedy pravděpodobně o střelu – raketu? Například kulový blesk by žádný takovýto ohon pravděpodobně neměl. Fotografie kulových blesků: ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ. Nebo jde o plazmoid?? Fotografie plazmoidu ale nejsou k dispozici (?)

Zásadním minusem, který hovoří proti autenticitě snímku je bílá poloprůhledná skvrna vpravo, která je vidět jak na obloze nad kopcem, tak i na sněhu na kopci. Teorie č. 1: Jde o dva snímky zkopírované přes sebe: snímek Djatlovova průsmyku a snímek ohnivé koule (např. rakety…) s bílým nadýchaným oblakem. Teorie č. 2: Bílá skvrna vznikla při vyvolávání filmu (?) nebo jde o skvrnu na hotové fotografii.

Kameny na snímku vpravo dole vrhají stíny vlevo a dolů pod sebe. Koule by je měla ale zleva také osvítit? Nebo je intenzita světla pro „vymazání“ stínů pod kameny nedostatečná? Samotná existence stínů pod kameny vpravo dole je ovšem diskutabilní…

Oblak a stín pod kamenem

Členové výpravy opustili stan údajně 1. února 1959 večer. Je možné, že jde o snímek vyfocený právě v té době, kdy by svítící koule „proměnila noc v den“?

Vyhledávač Google, určený pro hledání podobných obrázků, po vložení výřezu ohnivé koule (bez okolní krajiny), nenachází na internetu (10. února 2016) žádný podobný obrázek: ODKAZ

Výřez

Snímek ohnivé koule nad Djatlovovým průsmykem může být  skutečný (bílá skvrna fotografii vznikla dodatečně), jde ale o snímek pořízený až komisaři, kteří nad krajinou zachytili průlet balistické střely R7, která na jaře 1959 nad oblastí skutečně přeletěla. Snímek testu sovětské střely ale vyšetřovatelé nesměli publikovat v médiích.

Rakety R7 odstartovaly z Bajkonuru (?) 17. února 1959 a 31. března 1959 a letěly po trase dlouhé přibližně 1000 km do oblasti cíle: Kula na Kamčatce.

Zajímavé ale je, že letěly prakticky do protipohybu údajné rakety na snímku!!!

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímek Djatlovovy výpravy (podle Zajimavosti.info): 50%

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímek vyfocený vyšetřovateli (podle Zajimavosti.info): 50%

 

Exploze a „odlétající UFO“ nad Djatlovovým průsmykem:

Nejpodivnější a nejvíce znepokojující fotografie…

02

Fotografie je pravděpodobně skenem videa, které se objevilo i na YouTube (kam ho vložil youtuber MrSomarte ODKAZ):

Nejprve k černým písmenům RT vlevo dole. Jde o logo ruské RT – televize Russia Today ODKAZ. Na její domovské stránce RT.com ODKAZ ani na kanále YouTube této stanice ale již video nelze nalézt (?)

Originální snímek mohl být původně jedním políčkem na filmovém pásu (nebo fotografií zveřejněnou ve filmu). Dokládají to dva svislé úzké pásky vlevo – které obvykle vznikají na zkopírovaných filmech, když má ozubené kolečko kopírovacího stroje ve filmových laboratořích příliš ostrý okraj nebo když je na okraji rámečku „ostrá“ nečistota, která při převíjení filmu ryje do emulze.

O jaké místo v okolí Djatlovova průsmyku (?) přesně jde? Jde o pohled z průsmyku na jihovýchod, do údolí řeky Auspiya?

Zachycený děj na snímku:

Teorie č. 1:

Podle dvojité černé stopy spalin (?) vlevo nahoře (dvoumotorový stroj?) přiletěl jeden objekt zleva a nad údolím došlo ke střetu s jiným tělesem a k výbuchu? Se svítící koulí s prstencem vpravo? Nebo střelou ze svítícího prstence vpravo? Po výbuchu z místa exploze na všechny strany odletují trosky (které ale nejsou vidět!) Nebo jde jen o černé spaliny vytryskávající z místa exploze? Nebo jde jen o stíny vrhané z místa exploze? Svítící koule s prstencem vpravo vypadá nepoškozena.

Teorie č. 2:

Podle stopy spalin (?) vlevo nahoře přiletěl objekt zleva a nad údolím došlo výbuchu? Svítící koule vpravo je jen světelným odrazem v objektivu fotoaparátu.

Teorie č. 3:

Podle dvojité černé stopy spalin (?) vlevo nahoře přiletěl objekt zleva, nad údolím překonal zvukovou bariéru (?) a vpravo je již vidět v nadzvukové rychlosti – svítící koule s prstencem.

Teorie č. 4: Na snímcích je zachycen plazmoid nebo několik plazmoidů a jejich vzájemné působení…

Teorie č. 5…: ?

Teorií může být celá řada. Faktem je, že vyšetřovatelé na jaře 1959 nad oblastí viděli krajně znepokojující úkazy na nebi. 31. března 1959 odeslali do ústředí tento radiogram:

„Ve 4:00 v jihovýchodním směru si pomocný dozorčí Meščerjakov všiml velkého ohnivého kola, které se během dvaceti minut pohybovalo směrem k nám, pak se skrylo za horu. Před tím, než se skrylo za horizontem se ve středu kola objevila hvězda, která se postupně zvětšovala do velikosti Měsíce, oddělila se od kruhu a padala dolů. Tento neobvyklý jev pozoroval celý tým, který byl zděšen. Prosíme vysvětlete tento jev a jeho nebezpečnost, protože v našich podmínkách vyvolává velké znepokojení.“

radiogram

Viděli komisaři raketu R7? Nebo něco jiného? Viděli podivné jevy na obloze i členové Djatlovovy výpravy? Kdo pořídil fotografii?

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímek Djatlovovy výpravy (podle Zajimavosti.info): 65%

Pravděpodobnost, že se jedná o původní snímek vyfocený vyšetřovateli (podle Zajimavosti.info): 90%

Nově zveřejněné snímky z Djatlovovy výpravy si můžete prohlédnout například na těchto webech a forech: ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ

Jsou tyto snímky autentické? Nebo jde o podvrhy? Své názory můžete přednést například v aktuálně nejživější české internetové diskuzi (únor 2016) o Djatlovově výpravě na blogu  itthmi.blog.cz ODKAZ

Podrobný článek o celém případu: Kdo zavraždil a zohavil účastníky Djatlovovy expedice? včetně časové osy, popisu cesty, citací z deníků, původních fotografií, map, skic, podrobného rozboru teorií: Co se mohlo stát a jak, průběhu vyšetřování, psychologických profilů, kontroverzí, současných fotografií a videí z místa činu a odkazů na desítky dalších stránek, najdete na webu Zajimavosti.info zde: ODKAZ

Martin Lavay

 

 

 

 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku :-)

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login