adminml

dTest: Vyměňte operátora, když mění podmínky

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tel 01

Mobilní operátor O2 mění podmínky pro mobilní internet. Pro zákazníky to může znamenat příplatek za dodatečná data, ale také možnost bez pokuty vypovědět smlouvu na dobu určitou. Výpověď smlouvy je jedinou možností, jak vyjádřit nesouhlas s chováním operátora.

Mobilní operátoři mají oproti jiným podnikatelům velkou výhodu, mohou si totiž měnit smlouvy se zákazníky, prakticky jak chtějí. Umožňuje jim to zákon o elektronických komunikacích, který požaduje pouze to, aby zákazník o změně věděl a pokud se smlouva mění k horšímu, měl možnost ji vypovědět. „Operátoři této možnosti využívají poměrně často a přitom se nejedná o kosmetické úpravy smluv, ale o tak podstatné věci jako je způsob účtování nebo cena,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu a dodává: „Ačkoliv si my i Český telekomunikační úřad myslíme, že postup operátorů není vždy v souladu s právem, jediným prostředkem, jak jim zákazník může účinně čelit, je nepodřídit se a smlouvu vypovědět.“

Častým steskem spotřebitelů je skutečnost, že se svému operátorovi zavázali například na dva roky, ale tarif či podmínky jim přestaly během doby vyhovovat. Smlouvu na dobu určitou lze sice vypovědět kdykoliv, ale spotřebitel musí zaplatit odstupné ve výši jedné pětiny zbývajícího paušálu, což nebývá malá částka. Smlouvy se po vypršení závazku samy obnovují na stejnou dobu a spotřebitel tedy bez sankce může říct dost jen jednou za dva roky. Nepravidelně můžeme dát operátorovi vale právě při změně podmínek.

Tel 02

„Občas se setkáváme s argumentem operátorů, že zákazníkům něco nevadí, protože kdyby jim změna vadila, odešli by. To se neděje, a tak je potřeba, aby se naši spotřebitelé bránili jediným způsobem, který operátor pocítí,“ poznamenává Borovička. V případě mobilního internetu jsou na našem trhu stále operátoři, kteří svým zákazníkům po vyčerpání FUP, tedy celého zaplaceného balíčku dat, připojení k internetu nevypnou, ale „pouze“ zpomalí.

Spotřebitelé, kteří využijí možnost výpovědi smlouvy při jednostranných změnách, mají ještě jednu výhodu – smlouvu lze ukončit k datu účinnosti nových podmínek, telefonní číslo se tedy uvolňuje pro přenos k jinému operátorovi daleko rychleji než v případě běžné výpovědi. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR sice zvažuje, že zákon o elektronických komunikacích upraví tak, aby se doba mezi výpovědí a přechodem k jinému operátorovi zkrátila na 4 dny ve všech případech, ale legislativní proces je teprve na začátku. „Nepřiměřeně dlouhá výpovědní doba je jedním z aspektů, které brání účinným a rychlým změnám operátorů. Účel právní úpravy má spočívat v tom, že pokud se mi jedna služba nelíbí, využiji jiného dodavatele. Zkrátka stejně tak, jako když se rozhodnu chodit do jiného obchodu pro rohlíky,“ vysvětluje Borovička a upozorňuje: „Když operátor smlouvu mění v náš neprospěch, máme na rozmyšlení jen dobu od oznámení změny do její účinnosti. Pak se to již bere tak, že souhlasíme a už se nelze snadno vyvázat.“

Tel 03

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tel 04

 

Text: Tisková zpráva dTestu

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login