adminml

DŘEVĚNÉ HODINY: ve Zlíně začala výstava pohyblivých unikátů

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Dřevěné hodiny ze Švarcvaldu rozezněly zlínské muzeum

Leden 2018 – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje výstavu, která ukazuje více jak 60 exponátů dřevěných hodin ze soukromé sbírky, pocházející především z oblasti německého Schwarzwaldu. Návštěvníci mohou výstavu navštívit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 20. května 2018.

Výstava Hodiny ze Švarcvaldu seznamuje návštěvníky s kolečkovými hodinami, které byly zhotoveny hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. K vidění jsou závěsné a skříňkové hodiny, hodiny s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky nebo ciferníky s lidovým dekorem.

Kuriozity: hodiny s pohyblivým dřevěným krejčím nebo pochodujícím vojákem…

„Za vrchol řemeslné zručnosti jsou považovány píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které hrají různé melodie. Součástí mnoha těchto hodin jsou i různé pohyblivé figurky, jako jsou například muzikanti nebo tanečníci. Tyto hodiny se začaly vyrábět asi od roku 1780, dále pak následovaly hodiny s různými pohyby znázorňující řemeslné výjevy, například krejčí šije šaty, voják pochoduje na vartě atd. Nejcennější jsou různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvířetníku a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce,“ uvedl majitel sbírky Mgr. Miloš Klikar.

Dřevěné hodiny, které bývaly v minulosti velmi ceněnou dekorací interiérů, doplňuje na výstavě malovaný selský nábytek ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Pro návštěvníky je připravená také videoprojekce k vystaveným modelům hodin s jejich různorodými melodiemi vyzvánění a pohybem figurek.

Lidé se mohou těšit také na bohatý doprovodný program po celou dobu trvání výstavy. Více informací naleznete na www.14-15.cz a www.muzeum-zlin.cz.

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Cestování v čase

Zajímavá věda

Hlavolamy

Kuriozity

Optické klamy

Burian

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Písničky

Co

Extra
Zajimavosti.info

Zajimavosti.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, kuriozity…

You must be logged in to post a comment Login