adminml

Dočká se svět mesiáše?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Věřící z nejrůznějších církví očekávají už stovky let příchod mesiáše – proroka, spasitele. Osobnosti, která všem ukáže cestu. Kdo by jím mohl být?

'Off_on_a_Comet'_by_Paul_Philippoteaux_091

 

Křesťané se už několikrát spletli

Křesťané se připravovali na nové zjevení Ježíše už v letech 992, 1000 a 1033. Uvěřili slovům svatého Augustina: „Království Boží na Zemi bude trvat jen tisíc let,“ tvrdil světec.

1280px-Burgkmair_–_S._Croce_–_Basilica_Cycle_6

Před blížícím se koncem světa – termino mundi appropinquante – všechny nejprve zburcoval duryňský poustevník Bernard. „Konec bytí přijde v roce 992, kdy se Zvěstování Panny Marie setká s Velkým pátkem,“ prohlásil zapálený asketa. Lidé mu dali zapravdu. Zamířili do kostelů a očekávali, co se stane. Nestalo se ale nic.

Podobná situace se opakovala v roce 1000. Konec světa tentokrát důrazně připomenul mnich Druthmar z Corbie. „Protož bděte, všelikého času modléce se, abyste hodni byli ujíti všech těch věcí, kteréž se budou díti, a postaviti se před Synem člověka,“ citoval z Bible. Věřící z celé Evropy opět zaplnili svatostánky. Modlili se u ostatků svých blízkých, očekávali poslední soud. Zmrtvýchvstání a závěrečné zúčtování ale opět nenastalo.

„Konec světa přijde až v roce 1033! Tisíc let ne po narození, ale po smrti Ježíže Krista,“ tvrdili ještě jednou samozvaní znalci písma. A tak se vše opakovalo do třetice. Shodou okolností došlo 29. června 1033 k zatmění Slunce a Evropa se ponořila do tmy. Černotu ale ještě týž den znovu rozzářily třpytivé paprsky. Svět fungoval dál a Ježíš Kristus ani na třetí schůzku nepřišel.

Solar_Eclipse_Drawing

 

Muslimové čekají na mahdího

Podobně jako křesťané i někteří muslimové očekávají příchod vyvoleného. Proroka mahdího. Muže, jehož jméno pochází z arabského slova hadá, vést. V Koránu se o něm nepíše, legenda o mahdím se předává jen v ústním podání z generace na generaci. „Já jsem al-Mahdí,“ prohlásil o sobě v 19. století islámský vůdce Muhammad Ahmad ibn ’Abdulláh. Na súdánském ostrově Abba na Bílém Nilu nejprve založil přísnou náboženskou školu. Během krátké doby kolem sebe shromáždil tisíce nadšenců. Postavil vojsko, v roce 1883 porazil v krvavé řeži egyptskou armádu a v roce 1885 dobyl důležité správní centrum Chartúm. Muhammad Ahmad ibn ’Abdulláh se stal nekorunovaným vládcem země. Změnil Súdán na muslimský stát. Překvapivě ale odmítl všechny nabízené tituly.

Muhammad_Ahmad_al-Mahdi

Zajímavostí je, že o tomto vůdci píše ve svých knihách Lovci lidí, Mahdí a V Súdánu i slavný německý spisovatel Karel May. Jeho neohrožený knižní hrdina Kara ben Nemsí se s mahdím dokonce osobně setkal v akáciovém lese u Bi´r Atšán, „žíznivé studny“. Debatovali spolu o víře, otrokářství i drkotání zubů :o) ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ.

 

Buddhisty překvapil mladík s dlouhými vlasy

Také buddhisté hýčkají své vzory a idoly. Mají jich dokonce celou řadu. Velmi populární jsou bódhisattvové ODKAZ, ušlechtilé bytosti, které pomáhají lidem najít správnou cestu vpřed.

Astasahasrika_Prajnaparamita_Bodhisattva_Helping

Buddhisty ohromil v roce 2005 i takzvaný New Buddha: nenápadný patnáctiletý chlapec Ram Lama Tamang Bomjan (Palden Dorje Lama, Om Namo Guru Tamang Tulku Rinpočhe). V nepálské oblasti Bara, v lese Charkoshe Jhadi, usedl pod strom a začal meditovat.

Hocha nejprve sledovali jen jeho nejbližší (údajně pocházel z rodiny létajících lámů) a lidé z jeho vesnice. S přibývajícími dny a měsíci k němu ale začaly proudit davy poutníků. Chlapec se ponořil do Kachen Duba – přísné meditace bez požití vody a vydržel v ní plných šest měsíců. V té době trápilo celou oblast sucho. A mladík předpověděl na den přesně, kdy přijde déšť. Během meditace přežil i uštknutí hadem. V jejím závěru si na pět dnů zakryl tvář. Lidé prý viděli, jak z jeho hlavy vychází světlo.

Patnáctiletý Ram Lama Tamang Bomjan se stal doslova mýtickou postavou. Jeho procitnutí už sledovaly i světové televizní štáby. Diváci si na obrazovkách například všimli, jak mu po dlouhých měsících povyrostly vlasy, sahaly chlapci až po bradu. New Buddha si je na konci meditace s úsměvem rozhrnul, vstal a ochotně odpověděl na řadu otázek. Krátce poté všechny znovu překvapil. Odešel do pralesa a zmizel…

Byl právě on očekávaným novým mesiášem? Nebo na toho pravého svět stále čeká?

 

Martin Lavay

 

P. S. Tento článek je úryvkem z románu Kniha zázraků o zjevení novodobého mesiáše uprostřed Prahy a manipulaci davu: ODKAZ.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy Sport Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, dobrodružství, věda, historie, zajímavosti…

You must be logged in to post a comment Login