adminml

ARCHITEKTONICKÉ NESMYSLY (psali jsme před 3 lety)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Internetové stránky Zajimavosti.info přinášejí kuriozity a pikantnosti z České republiky i ze světa už tři roky. O čem jste se mohli dočíst v říjnu 2015?

Ve městech vedou schodiště od nikud nikam, okna připomínají štěrbiny a balkóny nemají dveře…

„Jejda, tak tohle se pánům projektantům a stavitelům nepovedlo!“ řeknete si možná občas, když procházíte po ulicích a náměstích našich měst. Skutečně, pokud se pozorně podíváme, můžeme u nás najít celou řadu architektonických paskvilů a zvláštností. Většinou vznikly bez rozmyslu a nechtěně – po nejrůznějších přestavbách a přístavbách, najdou se ale i takové, které spatřily světlo světa kvůli hlouposti nebo bezohlednosti svých tvůrců, ale překvapivě i díky jejich úmyslné snaze potěšit pozorovatele.

Na počestné pocestné padaly z Buchlova zvratky

Architekti a stavitelé tvořili nejrůznější paskvily už v dávné minulosti. Například z jednoho z nejkrásnějších českých a moraských hradů – Buchlova v Chřibech, odstává z jedné z hlavních budov jakésy kamenné korýtko a to přímo nad příjezdovou cestou. Do žlábku zvraceli, podle pověsti, při hostinách přejezení hradní pánové, kteří se už ovšem jen velmi málo starali o to, jakou neplechu způsobí obsahy jejich žaludků o pár metrů níž.

Z vimperských oken – neoken vykukují záhadné postavy

Renesanční stavitelští mistři si přímo pohrávali s iluzí. Fasády například dekorovali různými druhy sgrafit, které v divácích vytvářely pocit, že se dívají na členitou zeď. Takzvaná „psaníčka“ s falešným stínováním krášlí například zámek Březnice v okrese Příbram. Nádvoří tzv. horního zámku ve Vimperku na Prachaticku zase zdobí čtyři ručně namalovaná iluziorní okna s tajuplnými postavami (majiteli panství?). Moderní „falešná“ okna ale můžeme spatřit například i v průchodu v Prostřední ulici v Uherském Hradišti.

Havířovští patolízalové postavili moskevské bunkry

Havířov, Ostrava – Poruba a Ostrov jsou plné podivných domů se sice skutečnými, ale… miniaturními okny. Je to důsledek patolízalství socialistických pohlavárů, kteří zde, v padesátých letech minulého století, nechali stavět sídliště podle sovětských plánů. Nic přitom nedbali na to, že jsou miniaturní okna sice tepelně odolná při ruských mrazech (dosahujících v Moskvě až -36 stupňů Celsia), ale u nás je toto předimenzování naprosto zbytečné a naopak, kvůli malým oknům, proudí do bytů, zbytečně málo světla.

Vlajkosláva pro vrabčáky

Ve Zlíně, na křižovatce Školní a Sadové ulice si může pozorný chodec všimnout podivného balkonu, na který se… nedá vejít! Balkon má zazděné vstupní dveře, navíc skryté pod novou fasádou. Svět si tu tak shůry prohlížejí jenom volně přilétající vrabci a sýkorky. Pikantní je, že od tohoto zlínského balkónu vedou vzhůru lanka k vlajkoslávě, již ovšem nepoužívané.

Balkón bez dveří

FOTO: BALKÓN BEZ DVEŘÍ. Ve Zlíně na rohu Sadové a Školní ulice je balkón s vlajkoslávou, který je ale nepřístupný, má zazděné dveře

Schody, co nikam nevedou

Samostatnou kapitolou jsou v našich městech schody pro pěší, které nikam nevedou. Ve Zlíně, na autobusovém nádraží (v přízemí budovy Ekoferm) jedny takové v horní části násilně přehrazují nově postavená kovová svodidla. V Táboře vedou schody, přilepené ke zdi u hranice historického centra, naopak dolů, do vzduchu. V zeleni končí slepé schody u Trýbovy a Tomešovy ulice v Brně. V Praze je raritou široké slepé schodiště v areálu stanice metra Strašnická. Původně mělo ústit do druhého vestibulu, ten ale nebyl nikdy dostavěn. A v Praze na Žižkově můžeme najít dokonce i několik desítek metrů dlouhé, divoce zarostlé schodiště, vedoucí od nikud nikam, které překlenuje terasovitý dvůr nad Husitskou ulicí. Je dobře vidět z blízkého mostu cyklostezky a zahrálo si i ve filmu Juraje Jakubiska Kristové roky (1967).

Zlínské schody, které nikam nevedou

FOTO: ZLÍNSKÉ SCHODY, KTERÉ NIKAM NEVEDOU Ze zlínského nákupního centra Ekoferm vedou schody na autobusové nádraží. Přehrazují je ovšem svodidla

Dveře do hlubiny

Schody, dveře a můstek kdysi spojovali i centrální věž na hradě Loket ve Slavkovském lese s další hradní zástavbou. Nyní tu ale kamenné dveře ústí pouze do prostoru vysoko nad hradním nádvořím. Že je to vhodné místo pro sebevrahy? Naštěstí ne. Současné návštěvníky Lokte chrání, před krokem do prázdna a nechtěným pádem do prázdna, bytelná mříž.

Loket s otvorem do prázdna 02

Loket s otvorem do prázdna 01

FOTO: LOKET S OTVOREM DO PRÁZDNA. Dveře z věže zámku v Lokti (otvor ve střední části věže) vedou do několikametrové hlubiny. Dříve je ovšem spojovala s okolní zástavbou dřevěná lávka

Martin Lavay

 

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login