adminml

Archeologové prozkoumali tajnou aztéckou chodbu a dětské obětiště

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uťaté dětské hlavy, části paží, kosti orlů, kamenné nože, zlaté předměty… Experti objevili místo krvavých aztéckých rituálů a chystají se otevřít mexickou královskou hrobku.

REPRO: Obětování lidí pro boha Huitzilopochtli. V Aztécké říši k němu docházelo údajně každý den ráno, při východu slunce.

REPRO: Obětování lidí pro boha Huitzilopochtli. V Aztécké říši k němu docházelo údajně každý den ráno, při východu slunce.

Přibližně 8,5 metru dlouhý tunel letos (2015) vyčistili a prozkoumali archeologové v aztéckém chrámovém komplexu Templo Mayor ODKAZ v Mexiko City. Podle Leonardo Lopeze Lujana, z  National Institute of Anthropology and History, vede chodba přímo do středu chrámového komplexu a mohla by ústit by do dvou pohřebních komor, kde by se mohly nacházet zpopelněné ostatky aztéckých vládců z let 1325 až 1521 našeho letopočtu.

Rituální vraždy dětí? Ano!

Místo bylo kdysi centrem krvavých náboženských rituálů a Aztékové zde pravděpodobně usekávali hlavy i dětem! Naznačuje to objev dvou lebek obětí ve věku pouhých pět až sedm let, pouze s prvními třemi obratli, nálezy kostí rukou, kostí orlů (Aztékové považovali orly za posly mezi bohy a lidmi), kamenných nožů a zlatých předmětů.

Průzkum trvá už řadu let

Duté prostory v chrámovém komplexu v Mexico City vypátrali archeologové, s pomocí radaru, už v roce 2007. V roce 2013 poodsunuli tři tuny těžký kamenný blok a objevili vchod do „tajné“ chodby. Od té doby tunel, zanesený kamením a blátem, čistí a zkoumají.

Čeká nás v příštím roce archeologický objev století?

Podle Leonardo Lopeze Lujana je nyní (prosinec 2015) předmětem zájmu expertů zeď na konci tunelu, za kterou by se mohly nacházet dvě pohřební komory s ostatky Moctezumy I. ODKAZ a jeho nástupců, panovníků Axayacatla ODKAZ a Tízoca ODKAZ.

Do aztécké královské hrobky chtějí archeologové proniknout v příštím roce (2016).

Martin Lavay

 

1024px-Xiuhtecuhtli_1

Zajimavosti.info

You must be logged in to post a comment Login