adminml

Akty, slepé oči a mravenci malíře Zdeňka Buriana

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
KOLÁŽ: ML

KOLÁŽ: ML

Miloval dobrodružství, ale žil jako asketa. Maloval celý svět,ale takřka nevycházel z domu

První výplatu mu sebrali

Geniální zpodobňovatel pravěku a světoznámý ilustrátor dobrodružných knížek Zdeněk Burian (1905 – 1981) zažil řadu pikantních příhod, o kterých se příliš nemluví. Už v roce 1921 mu například v Praze kapsáři jeho první honorář – vyrvali mu peníze i s kapsou chatrného zimníku. Hladového studentíka, původem z moravské Kopřivnice, ale neznechutili. Brzy se stal vyhledávaným a vysoce ceněným malířem a okouzlil nakladatele, malířské experty, vědce i pražskou prvorepublikovou smetánku. Burian tvořil neuvěřitelných více než třináct a půl tisíce obrazů! Dovedně kreslil a maloval perem, barvami, ale například i zrnky kávy. Daní za tvrdou práci bylo, že takřka nevycházel z žižkovského ateliéru (Zajímavost: pod okny ateliéru se prý často prý procházela figurína muže s chůdami, který se díval na svět břichem:o).

Neúnavný dříč

Burian dřel od rána do večera, šest i sedm dnů v týdnu. Občas ale přeci jenom občas jezdil do lesů – trampovat. U Mokropsů měl kuriozní bydlení – zaparkovaný vyřazený autobus. S kamarády, z trapských osad u Berounky, si hráli na kovboje a na půjčeném koni dokonce natáčeli i western. Obdivovaný malíř sám miloval dobrodružství, exotiku a dálky, ale v zahraničí byl za celý svůj život jen jednou, v roce 1931, na krátkém výletě po Itálii.

Zdeňku Burianovi byla pevnou oporou v práci i v době volna jeho rodina: manželka Františka, s dlouhými copy, kterou mnozí považovali za skutečnou indiánku a dcera Eva, kterou zpodobnil v jejích sedmnácti letech nahou – pouze s cudně zakrytým obličejem.

Arabella, muži procházející zdí…

Burian maloval nejenom akty, ale překvapivě ilustroval i klasiku, například Babičku Boženy Němcové, původní Arabellu nebo učebnici chemických pokusů. Byl mistrem světla a stínu a originálním novátorem.Zřejmě poprvé na světě zpodobnil muže procházející zdí a kuriózně často zpodobňoval i různé mrtvoly zvířat. Vymyslel i několik kuriozních malířských technik. Z vidoucích očí na plátně například vytvářel slepé tak, že do nich dloubal prsty a stovky mravenců stvořil, když přes ruku cvrnkal do štětce s černou barvou. Zdeněk Burian výjimečně navrhoval i nábytek, ceněný je například jeho toaletní stolek se vzpínajícím se jelenem a pokornou laní.

Dravci zůstali nedomalováni

Poslední obraz chystal mistr, v roce 1981, pro časopis Pionýr. Na plátně je černoch, na kterého se v zátočině vrhají tři aligátoři. Dílo ale zůstalo nedokončeno. Barevná je pouze hrdinova hlava a divoká příroda okolo, zubatí plazi už jsou vyvedeni pouze tužkou.

Zdeňka Buriana nám závidí celý svět. Jeho fanatickými obdivovateli jsou kromě jiných Japonci, odkojení Godzillou, které okouzlil především svými dokonale realistickými výjevy z pravěku. Nejenom japonské servery jsou plné Burianových skenů.

Martin Lavay

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login